Hedge fonlar 2 sene sonra birinci sefer dolarda “short”

Hedge fonlar dolarda Mayıs 2018’den beri birinci kere aşağı taraflı beklentiye döndü ve bu durum, yaz periyodunda dünya rezerv parasında görülen güçlü düşüşün sürebileceğini işaret ediyor.

Emtia Vadeli Süreçler Komitesi’nin bilgilerine nazaran, hedge fonların öteki sekiz para karşısında tuttukları net dolar vadeli ve opsiyon durumu eksi 7,881’e düştü. Bu eksiye geçiş, büyük ölçüde euro için artan uzun (yükseliş beklentisi ile açılan) konumlardan kaynaklandı.

Dolar, Fed’in koronavirüs pandemisinden hasar gören ekonomiyi desteklemek için sınırsız likidite sağlama istikametindeki taahhüdünün akabinde, Mart ayının sonlarından bu yana baskı altında kaldı. ABD merkez bankasının sıfır düzeyine yakın faiz siyaseti ve varlık alımları da, enflasyona nazaran düzeltilmiş (reel) 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin tüm vakitlerin en düşük düzeyine inmesine yol açtı ve bu durum ABD varlıklarının cazibesinin azalmasına neden oldu.

Nomura Holdings Inc. Döviz strateji müdürü Yujiro Goto, “Dolardaki düşüş, bilhassa ABD para ünitesinin çok kıymetli olduğu dikkate alındığında, Mart ayında görülen sert yükselişten bir dönüş,” dedi ve “ABD gerçek faizlerindeki güçlü düşüş de bu hareketi hızlandırdı” halinde görüş bildirdi.

Doların gücünü gösteren Fed endeksi, yatırımcıların virüsün tetiklediği volatilitenin en yüksek düzeylere çıktığı periyotta inançlı liman niteliğindeki varlıklara yönelmesi ile birlikte, Mart ayının ikinci yarısında rekor tepeye tırmandı. Endeks daha sonra, başka büyük iktisatların pandemi ile daha düzgün başa çıkabildiğine ait işaretlerle birlikte yaklaşık yüzde 7 geriledi.

ABD siyaset yapıcıları ve türev traderları, her ikisi birden, siyaset faizinin en azından gelecek yılın sonuna kadar bu düzeylerde kalmasını bekliyorlar. Bloomberg’in derlediği ekonomist iddialarına nazaran, enflasyon, kısmen bu yılki düşük bazdan ötürü, 2021 yılının ikinci çeyreğinden itibaren hızlanmaya başlayabilir.

Goto, “Doların G-10 ülkelerinin paraları karşısındaki zayıflık, Fed’in güvercin tavrını sürdürmesi ile birlikte, muhtemelen Eylül ayında ve akabinde devam edecek” değerlensirmesinde bulundu.

Yorum (Yok)

Yorum yaz