Global Piyasalar: Paylar karışık seyretti, dolar çekildi

ABD pay senedi vadelileri yatırımcıların iktisatların yine açılması ve koronavirüs enfeksiyon oranlarından destek bulan global pay rallisinin ne kadar süreceğini değerlendirmesiyle birlikte yükseldi ve Avrupa vadelileri çekildi.

Asya pay senetleri, Cuma günkü ABD istihdam raporunun ekonomist beklentilerini aşmasının akabinde süratli ekonomik toparlanma umutlarını güçlendirmesi ve S&P 500 Endeksi’ni Şubat’tan beri en yüksek seviyeye taşımasının akabinde Pazartesi günkü süreçlerde tırmandı. Dolar arta arda sekizinci günlük düşüşüne yöneldi. ABD 10 yıllıklarının getirisi geçen haftaki yükselişini sürdürdü.

ABD behre senetleri yıllık kayıplarını silmeye yaklaştı. Yatırımcıların dikkati Fed’in bu haftaki siyaset içtimasına odaklandı. Yetkililerin pandemi sırasında ABD iktisadını desteklemek için tüm araçları kullanma taahhüdünde bulunmaları bekleniyor.

Tüm yerkürede hükümetler büyümeyi canlandırmak için koronavirüs karantinlarını kademeli olarak kaldırıyorlar. Gavekal Rsearch analistleri hafta sonu notunda “Ülkeler karantinalardan çıkarken piyasalar büyük ekonomilerde düşen enfeksiyon nispetlerine ve artan tüketime olumlu reaksiyon verdi. Lakin şu anki bedellerden alan yatırımcılar yılın 2. yarısında kusursuz bir Keynesian toparlanma fiyatlıyor.” dedi.

Ham petrol traderların yükseliş beklentilerini değerlendirmesiyle Pazartesi günü dalgalı seyretti. OPEC hafta sonu rekor seviyedeki üretim kısıntılarının uzatılması konusunda anlaştı.

Pay senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Londra saatiyle 07:19’da yüzde 0.2 yükseldi. Endeks Cuma günü yüzde 2.6 yükselişle kapattı.
Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 0.7 düştü.
MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.7 yükseldi.

Döviz

Japon Yeni dolar önünde 109.52 seviyesinden süreç gördü.
Offshore yuan yüzde 0.2 düşüşle 7.0803’ten alıcı buldu.
Euro/Dolar paritesi 1.1286’da çokça değişmedi.
Sterlin/dolar paritesi yüzde 0.3 yükselişle 1.2699 oldu.

Tahviller

ABD 10 yıl vadeli Kaynak tahvillerinin getirisi yüzde 0.90’da sabit kaldı.
Japonya 10 yıllıklarının getirisi yüzde 0.04’te çokça değişmedi.

Emtia

WTI petrolü yüzde 1 tırmanarak varili 39.94 dolar oldu.
Altının onsu 1,691 dolarda ziyade değişmedi.

Yorum (Yok)

Yorum yaz