Global Piyasalar: Pay senetleri ticaret ve aşı iyimserliğiyle yükseldi

ABD ve Avrupa pay senedi vadeli kontratları, koronavirüs tedavilerine ait optimistlik ve ticaret müzakerelerinde ilerleme sinyallerinin tesiriyle Salı günkü süreçlerde Asya paylarıyla birlikte tırmandı. Offshore yuan güçlendi ve dolar düştü.

Japonya, Avustralya ve Güney Kore’de pay senetleri yükselirken Çin payları dalgalandı. Hong Kong Borsası geriledi. S&P 500 Endeks vadelileri, endeksin rekor tazelemesinin akabinde yükseldi. Güçlü ekonomik toparlanmadan en fazla yarar sağlayan şirketler yükselişe öncülük etti. Nasdaq Bileşik Endeksi arka arda ikinci seansta da rekorla kapattı. ABD’de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi arttı. Çin 10 yıllıklarının faizi yedi haftanın en güçlü yükselişini gerçekleştirdi.

ABD ile Çin birinci faz ticaret muahedesi hakkında görüştüler. ABD Ticaret Temsilcisi’ne nazaran her iki taraf da ilerleme görüyor ve muahedenin muvaffakiyete ulaşması konusunda istekli. Dünyanın en büyük iki iktisadı ortasındaki gergin ilgiler dikkate alındığında ticaret, yaptıkları az iş birliklerinden biri.

Yatırımcılar tıpkı vakitte iktisatların yine açılmasıyla birlikte aşı gelişmelerine odaklanmış durumda. Moderna Inc. Avrupa Birliği’ne (AB) en az 80 milyon doz aşı sağlanacak bir muahedeye yakın olduğunu açıkladı. ABD Lideri Donald Trump plazma tedavisinin genişletileceğini söyledi.

OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya, notunda, “Kovid-19 tedavilerinde/aşılarında istikrarlı ilerleme risk iştahını destekliyor.” dedi.

Ayrıyeten traderlar Fed Lideri Jerome Powell’ın Perşembe günü planlanan Fed’in yeni enflasyon stratejisine odaklanacak para siyaseti çerçevesi değerlendirmesine ait konuşmasını bekliyor.

Pay senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Tokyo saatiyle 13:06’da yüzde 0.5 yükseldi. Destek endeks yüzde 1 yükseldi.
Topix Endeksi yüzde 1.6 yükseldi.
Kospi Endeksi yüzde 1.5 arttı.
S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.4 tırmandı.
Hang Seng Endeksi yüzde 0.5 düştü.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.2 geriledi.

Döviz

Japon Yeni dolar karşısında 105.96’dan süreç gördü.
Offshore yuan yüzde 0.1 yükselişle 6.9054’ten alıcı buldu.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 düştü.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.2 artıda 1.1813 oldu.

Tahviller

ABD’de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 0.66 oldu.

Emtia

WTI petrolü yüzde 0.1 düşüşle varili 42.58 dolardan süreç gördü.
Altın yüzde 0.16 yükselişle onsu 1,932 dolardan süreç gördü.

Yorum (Yok)

Yorum yaz