Global göstergeler piyasalardaki rallinin süreceğini işaret ediyor

Riskli varlıklarda o kadar ziyade olumlu ivme var ki gelişen piyasalardaki ralliyi en azından gelecek günlerde neyin durdurabileceğini öngörmek sıkıntı.

Beklenenden güçlü gelen Mayıs ayı ABD istihdam raporu ve OPEC+’in hafta sonu vardığı ittifak global ekonomik toparlanma beklentilerine ait iyimserliği artırarak riskli varlıkları destekleyebilir.

JPMorgan Chase & Co.’nun gelişen piyasa paraları için beklenen volatilite göstergesi 2011’den beri en sert haftalık düşüşünü gerçekleştirdi. Pay senetleri 2011’den beri en düzgün haftasını kaydederken mahallî paralar cinsinden tahvil endeksi Mart başından beri en yüksek seviyeyi gördü.

Dubai’de Allied Investment Partners PJSC idari partneri Iyad Abu Hweij, “Covid-19’un şirket karları üzerinde değerli belirsizliklerinin sürmesine rağmen yatırımcılar, bu yıl karlılık artışına imkan verebilecek iktisatların tekrar açılmasından cüret buluyor. Belirsizlikler dikkate alındığında yatırımcıların portföylerini dengelemeleri için tutarlı bir devir olabilir.” dedi.

Fed’in Çarşamba günkü siyaset içtimasında nemaları sıfıra yakın tutması beklenirken yatırımcılar Lider Powell’ın açıklamalarında daha ziyade teşvike ait ipuçları arayacak. Teknik göstergeler gelişen piyasa varlıklarında beklentilerin ümit verici olduğunu gösteriyor. Gayrı yandan dolar sürat kesmiş durumda. MSCI Inc.’in gelişen piyasa paraları göstergesi Cuma günü 100 günlük hareketli ortalamasını aşarak daha çokça yükseliş yaşanabileceğini işaret etti.

Tekrar de toparlanma hala kırılgan. Fed içtimasına saatler kala Çin doneleri büyük bir ihtimalle üretici deflasyonunun Mayıs ayında derinleştiğini ve tüketici pahalılığının yavaşladığını gösterecek. Hafta sonu yayınlanan olgular ABD ile gerginlik arttıkça dış ticaret görünümünün kötüleştiğini ve ihracatın büyük bir ihtimalle cansız kalacağının sinyalini verdi.

Yorum (Yok)

Yorum yaz