Asya endekslerinde yatay seyir

Çin iktisadından toparlanmanın güç kazandığına ait sinyaller gelirken Asya endekslerinde yatay bir seyir izlendi.

Hizmetler kesimi satın alma yöneticileri endeksinin beklentilerin üzerinde geldiği Çin’de endeksler üst taraflı bir harekeet gösterdi.

Hong Kong Hang Seng endeksinde de yükseliş görülürken Japonya endekslerinde primler sonlu kaldı.

Çin’de Caixin hizmetler bölümü PMI Kasım’da 57,8 olarak kaydedildi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi datanın 56,4 olarak gerçekleşmesi istikametindeydi. Ekim’de ise hizmetler bölümü PMI 56,8 olarak gerçekleşmişti.

Kasım ayında ülkede bileşik PMI 57,5 oldu. Ekim ayında bu sayı 55,7 olmuştu. Ülkede bu hafta açıklanan imalat kesimi PMI sayıları 10 yılın tepe düzeylerine işaret etmişti.

Yatırımcılar ABD’den gelen teşvik paketi haberlerini de izledi

Asya piyasalarında yatırımcılar Çin’in bilgilerinin yanında ABD’den gelen teşvik paketi haberlerini de yakından takip etti.

ABD’de Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi ve ABD Senatosu Azınlık Başkanı Demokrat Chuck Schumer, yeni teşvik paketinde 908 milyar dolarlık büyüklüğün görüşmelerin temelini oluşturması gerektiğini belirtti. Pelosi ve Schumer ortak açıklamalarında uzlaşma ruhu içinde ortaya konan bu paketin iki taraflı görüşmelerin temelinde bulunması gerektiğini söz etti.

Daha evvel 2,4 trilyon dolarlık paket teklifinde bulunan Demokratların 908 milyar dolarlık yeni bir paket teklifi hazırlaması ABD kamuoyunda bir uzlaşma adımı olarak algılandı.

Yorum (Yok)

Yorum yaz