Asya endekslerinde ralli durdu

Global risk iştahının yükselmesiyle geçen haftalarda alıcılı bir seyir izleyen Asya endekslerinde ralliye orta verildi.

ABD-Çin ortasındaki tansiyonunun her geçen gün yükselmesine neden olan yeni haberler Asya piyasalarında yatırımcıların fiyatlamalarına olumsuz yansıdı.

Hong Kong paylarında yüzde 2’ye varan düşüşler kaydedilirken, Japonya, Güney Kore ve Çin endekslerinde de gerileme izlendi.

Reuters’ın haberine nazaran Trump idaresi Hong Kong’da seçilmiş muhalefet önderlerine yönelik tavırları gerekçesiyle Çinli kimi yetkililere yaptırım uygulamaya hazırlanıyor. Yaptırım uygulanacak yetkililer ortasında Çin Komünist Partisi üyelerinin de bulunduğu belirtiliyor.

Reuters’a konuşan kaynakların verdiği bilgiye nazaran kelam konusu yetkililer için varlıkların dondurulması ve öbür finansal yaptırımlar tasarlanıyor. Kaynaklar hangi isimlere yaptırım uygulanacağı konusunda ise bilgi vermedi.

Çin’den güçlü dış ticaret bilgileri

Çin’den gelen dış ticaret bilgileri rekor düzeylere işaret etti.

Ülkenin dolar cinsinden ihracatı Kasım’da yıllık olarak yüzde 21,1 artış kaydetti. Böylece Çin’in ihracatında Şubat 2018’den bu yana en süratli yıllık yükseliş gerçekleşti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi Kasım ayında ülkenin ihracatını bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 12 artırması istikametindeydi.

Ülkenin Kasım’da dış ticaret fazlası 75,4 milyar dolar oldu. Bu sayı 1990 yılından bu yana tutulan bilgi setinin en yüksek dış ticaret fazlası olarak kaydedildi.

Yorum (Yok)

Yorum yaz