Altın “istihdam verisi” ile 7 haftanın en sert düşüşünü göstermesi sonrası yatay

Altın, beklenenden uygun çıkan ABD istihdam datalarının toparlanmaya ait iyimserliği artırması ve buna bağlı olarak inançlı liman niteliğindeki varlıklara talebin azalması ile birlikte yedi haftanın en büyük düşüşünü gerçekleştrirdikten sonra yatay seyretti.

Altın geçen haftanın son seansında, ABD işgücü piyasasının, pandemi ortamında işsizlikte Bunalım stili sert bir yükselişin görülmesi ile birlikte, tüm iddiaları alt üst etmesinin akabinde sert düştü. Tarım dışı istihdam Mayıs ayında 2.5 milyon arttı ve keskin düşüş öngören iddiaların tam zıddı istikamette hareket etti. İsşizlik orantısı geriledi.

Yatırımcıların dikkatleri bu hafta Çarşamba sona erecek iki günlük Fed içtimasına çevrildi. Fed Yöneticisi Jerome Powell’ın ABD merkez bankasının, şu an için birtakım meydanlarda gereksinim azalmış olsa bile, piyasaya ehliyetli likidite sağlamaya devam edeceğini tekrarlaması bekleniyor.

Spot altın, Cuma günü yüzde 1.7 düştükten sonra yüzde 0.3 yükselerek Londra saati ile 06:24’te ons başına 1,689.63 dolara çıktı.

Gayrı pahalı metallerden, spot gümüş ve platin yüzde 1.1 yükselirken, paladyum yüzde 0.5 bedel kazandı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 düştü ve düşüşünü sekizinci güne taşıyarak 2011’den bu yana en uzun gün
lük düşüş serisini gerçekleştirmeye yöneldi.

Singapur’da IG Asia piyasa stratejisti Jingyi Pan, “ABD’de istihdam ve Çin’in dış ticaret doneleri üzere bir seri Mayıs ayı olgu sürprizleri, iyimserlikte toparlanmayı desteklemeye devam etti ve bu durum altın üzerinde basınç oluşturudu,” dedi ve “Bunlarla birlikte, birtakım orta vadeli riskler tesirlerini sürdürüyor ve altının portföylerde tutulmaya devam edilmesine neden oluyor. Bilhassa hafta başında düşüşlerde, fiyatlar 1,670 dolar civarındaki kilit desteğe yaklaştıkça, alımlar geliyor görünüyor. Piyasada gözler Fed içtimasında olacak. Lakin burdan çokça bir sürpriz çıkması beklenmiyor. Negatif nema konusundaki isteksizlik ve iktisada desteğin süreceğine yönelik taahhüt altın için destejkleyici olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Piyasada izlenecek kıymetli hadiseler şöyle;

*Asya behre senetleri haftaya ılımlı yükselişlerle başladı. Çin’on ticaret ziyadesi Mayıs ayında rekor seviyeye çıkarken, ihracat beklenenden az düştü ve ithalat emtia fiyatlarına koşut olarak geriledi.

*Para başkanları, haftalık ABD Emtia Vadeli Süreçler Komitesi olgularına nazaran, 2 Haziran haftasında, altında yükseliş beklentisi ile açtıkları net konum sayısını (uzun pozisyon) 12,347 düşürerek 136,568’e indirdi.

*Credit Suisse, düşük/negatif nemalar, dolardaki zayıflık ve “er ya da geç”ortaya çıkacak enflasyonist preslerden gelecek destek ile birlikte, altın için fiyat beklentilerini yükseltti.

*Perth Mint, altın sikke ve külçe satışlarının geçen ay 63,393ons seviyesinde gerçekleştiğini kaydetti.

Yorum (Yok)

Yorum yaz