UniCredit’in CEO’su Mustier vazifesinden ayrılıyor

UniCredit SpA’nun CEO’su Jean Pierre Mustier, İtalya’nın en büyük bankasında dört yıllık liderliğinin akabinde strateji konusunda idare konseyi üyeleriyle fikir ayrılığına düşmesi sonrasında misyonundan ayrılıyor.

Banka tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamaya nazaran Mustier, Nisan ayında dolacak olan vazife mühletinin sonuna ya da halefi atanana kadar görevde kalacak. Ayrıyeten açıklamada Mustier’in akabinde CEO koltuğuna kimin geçeceği konusunda idare şurasının banka içi ve dışında araştırma yaptığı belirtildi.

Fransız yöneticinin ani görevden ayrılma kararını öncesinde Pazar günü idare ve stratejiye ait gerçekleştirilen beklenmeyen bir şura toplantısı, Mustier’in İtalyan bankasındaki geleceğiyle ilgili spekülasyona neden olmuştu.

Mustier’in, bankanın stratejisi ve İtalya hükümetinin sorunlu Banca Monte dei Paschi di Siena SpA’nın alınması istikametindeki baskısı da dahil olmak üzere satın alımlara ait kimi hususlarda idare urulu üyeleriyle tartıştığı belirtiliyor.

Mustier, açıklamasında bankanın 2020 – 2023 stratejik planını işaret ederek “Geçen birkaç ayda 2023 stratejisi ve bunun dayandığı temel ögelerin artık şuranın mevcut niyeti olmadığı netleşti. Bu nedenle yeni şuranın bir gelecek stratejisi oluşturmasına imkan vermek için Nisan 2021’de vazife müddetim dolduğunda kümeden ayrılmaya karar verdim.” dedi.

UBI Banca SpA’nın eski CEO’su Victor Massiah, Nexi SpA’nın CEO’su Bernardo Mingrone ve Fincantieri SpA’dan Fabio Gallia CEO misyonu için konuşulan isimler ortasında…

Yorum (Yok)

Yorum yaz