Ulusal Eğitim Bakanı Selçuk: 21’inde muhakkak sınıflarda yüz yüze eğitimi başlatacağız

Ulusal Eğitim Bakanı Selçuk, yüz yüze eğitim konusunda, “Bütün halkımız şunu bilsin. Biz hiçbir çocuğumuzu ya da öğretmenimizi riske atan bir karara imza atmayız.” dedi.

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde uzaktan eğitim çalışmaları ve yeni eğitim öğretim yılı hazırlıklarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Selçuk, 21’inde belli sınıflarda yüz yüze eğitimi başlatılacağını, bunda bir değişiklik olmadığını söyledi.

“Küçük sınıflarla ilgili başlama noktasında çok daha kararlıyız”

Ulusal Eğitim Bakanı Selçuk, “Bilim Konseyi’nin tavsiyesiyle küçük sınıflarla ilgili başlama noktasında çok daha kararlıyız.” diye konuştu.

Bakan Selçuk, “21’inde hangi sınıflar açılacak? Bu spekülasyonlar daima yapılıyor. Yalnızca resmi kaynaklardan, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın sitesinde ne yazıyorsa odur.” sözlerini kullandı.

Ulusal Eğitim Bakanı Selçuk, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu (1. sınıf) çocukların akademik muhtaçlığı elbette var ancak birinci evvel manevi ve duygusal gereksinimleri var. Bunu karşılamak için de öğretmeniyle az da olsa, her gün tam vakitli olmayabilir ki ‘seyreltilmiş, kademeli’ dediğimiz şey biraz bununla da ilgili. Bir biçimde tanışsınlar.”

Bakan Selçuk, “Bütün öğretmenlerimiz ve servis sürücüleriyle ilgili HES kodları vasıtasıyla rastgele bir öğrencimizin yakınında bir olay kelam konusu ise o öğrencinin yüz yüze eğitimi başladığında okula devam etmemesi konusunda anlık önlem alıp da okul yöneticisinin telefonuna düşecek halde yazılım altyapımız geçen hafta bitti.” dedi.

“Okul en inançlı yer, zira önlemimizi fevkalâde derecede alıyoruz”

Selçuk, konuşmasına şöyle devam etti:

“Evde, sokakta, tatilde risk olabilir mi olabilir. Okul en inançlı yer, zira önlemimizi fevkalâde derecede alıyoruz.”

Ulusal Eğitim Bakanı Selçuk, “Öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin tamamını dikkate alarak riskleri elimine etmekle uğraşıyoruz.” tabirlerini kullandı.

Bakan Selçuk, “60 yaş ve üzeri kronik rahatsızlığı olan öğretmenlerimizle ilgili…. Kamu işçisine ait genelge 3 gün evvel yayınlandı. O yayınlanmadan evvel kararımızı almıştık bu öğretmenlerimizin idari müsaadeli sayılmasıyla ilgili.” diye konuştu.

Ulusal Eğitim Bakanı Selçuk, “Öğretmenlerimizin her gün tam vakitli, sabah gelip akşam gitmesi biçiminde bir mesai düşünmüyoruz.” dedi.

Selçuk, uzaktan eğitim çalışmaları hakkında, “Canlı sınıfla ilgili imkanlarımızı başlangıca nazaran bu süreçte taban 10-12 kat artırıyoruz.” dedi.

Bakan Selçuk, yeni eğitim öğretim yılı hakkında öğrencilere ahenk konusunda paketler hazırlandığını söyledi.

Ulusal Eğitim Bakanı Selçuk, “Öğrencilerle ilgili EBA kanallarının yeni hazırlık periyodu programları çıktı.” dedi.

“İlk kere çocuklarımıza öğrenci çalışma kitabı verilecek”

Selçuk, “İlk defa çocuklarımıza ders kitabının dışında öğrenci çalışma kitabı, somut olarak verilecek.” diye konuştu.

Ulusal Eğitim Bakanı Selçuk, “5 bin 200 EBA dayanak noktası kuruyoruz. Bu noktaları erişimde zorluk çeken çocukların bulundukları bölgelere kuruyoruz.” dedi.

“Özel okulların, velilerin talepleri doğrultusunda önlemler alması noktasında beklentilerimizi söz ettik”

Selçuk konuşmasına şöyle devam etti:

“Özel okulların, velilerin talepleri doğrultusunda önlemler alması noktasında beklentilerimizi çok net olarak söz ettik. Onların da geçen bir deklerasyonu oldu. Biz talebe uyarak özel okullarda indirim yapma konusunda ki her bir okulun kuralı, fiyatı farklı, okula nazaran değişecek bir durum kelam konusu. Her okulun bunu yapması konusunda bütün okul temsilcilerinin bir mutabakatı var.”

Yorum (Yok)

Yorum yaz