Tüm yerkürede motorlu araç sayısı 2 milyara yaklaşıyor

Tüm yerkürede motorlu araç sayısı 2 milyara yaklaşıyor.

Açıklama şöyle:

Yerküre LPG Birliği (WLPGA) tarafından ilan edilen 7 Haziran Yerküre LPG Günü, giderek artan motorlu araç sayısına dikkat çekmek, LPG’nin fosil yakıtlar içerisinde en ak alternatif olduğunu vurgulamak için her yıl kutlanıyor. Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) rakamlarına nazaran, 2018 yılında yerkürede 1,3 milyar motorlu taşıt olduğu açıklandı. 2020 yılında ise bu rakamın 2 milyara araca gerçek yaklaştığı kestirim ediliyor. WLPGA raporlarına nazaran Güneydoğu Asya, Çin, Latin Amerika ve Afrika’da yaşanan ekonomik gelişmelerle gelecekte bu sayı katlanarak artacak. WLPGA 2019 kıymetlendirme raporunda trafiğe çıkan her aracın karbon salınımı ve katı parçacık kıymetlerini artırdığı vurgulanarak ‘Gelecek için tek seçeneğin LPG’ olduğu açıklandı. LPG, gayri fosil yakıtlarla karşılaştırıldığında ‘0’ GWP faktörüne sahipken (Küresel Isınma Potansiyeli) çok daha az katı parçacık üretiyor.

Bilinen en çevreci fosil yakıt LPG’nin bu özelliğini vurgulamak için Yerküre LPG Birliği (WLPGA) tarafından ilan edilen 7 Haziran LPG Günü tüm yerkürede farkındalık yaratmak için kutlanıyor.

WLPGA’nın öngörü raporlarında, ekonomik gelişmelere sahne olan ve giderek artan nüfusa sahip Güneydoğu Asya, Latin Amerika ve Afrika devletlerinde katlanarak artacak motorlu araç sayısının yerküremiz için büyük tehlike oluşturduğu söz ediliyor. Bu memleketlerdeki ehliyetsiz altyapı ve düşük gelir seviyesi nedeniyle yeni teknolojiyle donatılmış,

pahalı alternatif yakıtlı araçların tasarrufa geçemeyecek olması, Global Isınma, hava kirliliği ve Global Isınma’nın sonuçları olan, ak su kaynaklarının azalması, deniz suyu seviyelerinin yükselmesi, yağış rejiminin değişmesi, kuraklık üzere tüm yerküreyi ilgilendiren değerli dertler yaratıyor.

WLPGA’nın yayınlandığı 2019 öngörü raporunda tüm yerkürede 27 milyonu aşkın aracın kuvvetini LPG’den aldığı belirtilerek, LPG’nin uzun yıllardır motorlu araçlarda alternatif yakıt olarak kullanıldığı, LPG dönüşümünün düşük maliyetlerde gerçekleştirilebildiği için vesair alternatif yakıtlı araçlara kıyasla ‘çok daha erişilebilir’ olduğu vurgulandı.

Yerküre çapında düşük vergi nispetleri ve dönüşüm modüllerine uygulanan sıfır vergi ile desteklenen LPG’li araçlar, yerkürede en çok Türkiye, Rusya, Güney Kore, Polonya ve Ukrayna’da kullanılıyor. Avrupa’da en çok LPG’li aracı barındıran Türkiye’deyse LPG’li araçların dönüşümü için rastgele bir teşvik uygulanmıyor.

‘LPG NEDEN GELECEĞİN YAKITI?’

Yerküre LPG Birliği üyesi BRC’nin Türkiye CEO’su Kadir Örücü, “WLPGA her yıl öngörülerini paylaştığı, detaylı raporlar yayınlıyor. 2000’li yıllardan günümüze Latin Amerika, Afrika, Güneydoğu Asya ve Asya kıtalarında nüfusun katlanarak artığını gördük. Daha ziyade insan daha ziyade ulaşım aracı gereksinimini doğuruyor. Altyapısı zayıf, gelişmemiş devletlerdeki ulaşım araçları da yüksek karbon emisyonu üreten, havamızı kirleten katı parçacıkları atmosfere salan eski teknoloji araçlardan oluşuyor. Tüm yerkürede en çokça LPG’li araç kullanan memleketler Türkiye, Rusya, Güney Kore, Polonya ve Ukrayna, öbür Şark Avrupa devletlerinde de LPG’li araç sayısı giderek artıyor. Lakin araç sayısının giderek arttığı devletlerde LPG’li araç tasarrufu zayıf kalıyor. Global Isınma faktörü yüksek, kirletici dizel yakıt Avrupa Birliği üyesi devletlerde yasaklanırken, Asya’da yüksek orantılarda kullanılmaya devam ediliyor. Global Isınmayı geriletmek, havamızı temizlemek istiyorsak ucuz dönüşüm maliyetlerine sahip, tüm yerkürede öteki yakıtlara orantıyla yüzde 57 orantısında daha ekonomik olan LPG’yi tercih etmemiz gerekiyor” tabirlerini kullandı.

‘LPG DÖNÜŞÜMÜ TÜM YERKÜREDE TEŞVİK EDİLMELİ’

WLPGA datalarına nazaran Avustralya, Kanada, Çin, Japonya, Güney Kore, Rusya, Tayland, İngiltere, ABD ve Cezayir, düşük yakıt vergileriyle LPG’yi teşvik ediyor. Fransa, İtalya, Hollanda, İngiltere, Japonya, Güney Kore ve ABD’deyse LPG Dönüşüm kitleri ve fabrika çıkışlı LPG’li araçlara vergi indirimi uygulanıyor. Yerkürenin en büyük alternatif yakıt teknolojileri üreticisi BRC’nin Türkiye CEO’su Kadir Örücü, “LPG’li araçların en ziyade kullanıldığı Türkiye, Ukrayna, Polonya ve Şark Avrupa memleketleriyle, LPG’li araçlara en ziyade muhtaçlık duyulan Latin Amerika, Güneydoğu Asya ve Afrika’da LPG teşvikleri ne yazık ki uygulanmıyor. 27 milyonu aşkın LPG’li araç 2000’li yıllar ile karşılaştırıldığında büyük bir rakam üzere önümüze çıksa da 2 milyara yaklaşan motorlu araç içerisinde çok zayıf bir rakam olarak görünüyor. Daha yaşanılabilir bir yerküre için LPG’nin çok daha ziyade teşvik görmesi gerekiyor” diye konuştu.

‘KAPALI OTOPARKLARA GİRİŞ YASAĞI GÜNAHLI BİR UYGULAMA’

LPG’li araçların Avrupa Birliği tarafından belirlenen ‘ECER 67.01’ standartlarına münasebetli ekipmanlarla donatıldığını bu nedenle AB devletlerinde araçların LPG’li olduğunu belirten etiket zorunluluğunun kaldırıldığını ve örtülü otopark yasağının uzun yıllar evvel iptal edildiğine dikkat çeken BRC Türkiye CEO’su Örücü, “ECER 67.01 standartları AB üyesi devletlerde ve memleketimizde mecburî olarak uygulanmaktadır. Tıpkı güvenlik testlerine tabi tutulan Avrupalı araçlar örtük otoparkları kullanabilirken, memleketimizde gizli otopark yasağı devam etmektedir. LPG’li araçların gizli otoparklara girmesi engelleyen eski maddelerle çevreci yakıtlara destek değil, köstek oluyoruz. Otoyollardan ve köprülerden indirimli geçme ayrıcalığı, Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde indirim, LPG’li sıfır kilometre araç alımlarında ÖTV indirimi, LPG dönüşüm ekipmanlarında uygulanacak vergi indirimleri, LPG’li araçların teşvik edilmesinde kıymetli rol oynayacaktır” dedi.

-iDeal Haber Merkezi-

Yorum (Yok)

Yorum yaz