Trump’tan Çinli ByteDance’in ABD’deki operasyonlarını 90 gün içerisinde elden çıkarma buyruğu

ABD Lideri Donald Trump, TikTok uygulamasının sahibi Çinli teknoloji şirketi ByteDance’in ABD’deki operasyonlarını 90 gün içinde elden çıkarmasına yönelik kararname yayımladı.

Beyaz Saray tarafından yayımlanan kararnamede, ByteDance’in ABD’nin ulusal güvenliğini tehdit edebileceğine yönelik “güvenilir kanıtlar” olduğu belirtildi.

Kelam konusu kararnameyle, TikTok uygulamasının sahibi Çinli teknoloji şirketi ByteDance’in, ABD’deki tüm varlıklarını 90 gün içinde elden çıkarması öngörüldü.

Ayrıyeten kararnamede, ByteDance’in uygulamalarıyla kullanıcılardan edindiği dataları de bu mühlet içinde imha etmesinin ve Yabancı Yatırım Komitesini bilgilendirmesinin beklendiği bildirildi.

Trump, 7 Ağustos’ta da ABD’li kişi yahut kuruluşların Çinli şirketlere ilişkin sosyal medya uygulamaları TikTok ve WeChat ile rastgele bir iş yapmasını yasaklamaya yönelik 2 kararname imzalamıştı.

ABD’deki kolu rastgele bir Amerikan şirketine satılmadığı takdirde Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok’u 15 Eylül’de yasaklayacaklarını duyuran Trump, güvenlik telaşları nedeniyle TikTok’un Çin’in denetiminde olmasını istemediklerini, Microsoft ya da bunun üzere büyük bir ABD merkezli firmanın TikTok’un ABD kolunu alması gerektiğini belirtmişti.

Yorum (Yok)

Yorum yaz