Trump seçimlerde hile yapıldığı savlarını yineledi

ABD Lideri Donald Trump, “Joe Biden 80 milyon oy almadı, buna inanmıyorum.” dedi.

Seçimlerden sonraki birinci televizyon mülakatında Demokratlar’ın posta yoluyla kullanılan oylarda açık bir halde hile yaptığını savunan Trump, “Bu husustaki fikrimi değiştiremezsiniz, 6 ay da geçse görüşüm değişmeyecek, seçimlerde önemli oranda hile yapıldı.” sözlerini kullandı.

Trump, seçimlere ait çeşitli mahkemelere yaptıkları müracaatların geri çevrilmesinden şikayet ederek, bilhassa Pennsylvania eyaletindeki seçim sonuçlarına ait davaya atıfta bulundu. Trump, “Bu işi gerekiyorsa Yüksek Mahkemeye kadar taşıyacağız. Yüksek Mahkeme’nin bunu kabul etmesi gerekir.” diye konuştu.

“Sürece FBI da dahil olmalı”

Ellerinde kanıt niteliğinde yüzlerce tabir olduğunu lisana getiren Trump, bu kanıtların mahkemelerde kabul görmediğini ve yargıçların taraflı davrandığını öne sürdü.

Trump ayrıyeten, ülkedeki seçim usulsüzlüklerine bir noktada Federal Soruşturma Ofisinin (FBI) dahil olması gerektiğini düşündüğünü de belirtti.

ABD’de 3 Kasım’da yapılan Başkanlık seçim sürecine ait tartışmalar devam ederken, hafta başında Genel Hizmetler Yönetimi, Joe Biden’a “Başkanlık geçiş yetkilerini” verdiğini açıklamıştı.

Mevcut seçim sonuçlarına nazaran Demokrat aday Biden 306 delegeyle Başkanlık koltuğuna oturmaya hak kazanırken, Trump ise 232 delegede kalmış ve seçim sonuçlarını kabul etmediğini ilan etmişti.

Yorum (Yok)

Yorum yaz