Şirketler sosyal medyaya reklam yasağı düzenlemesinden kaygılı

Türkiye’de temsilci bulundurma şartını yerine getirmeyen Facebook ve Youtube’un da ortalarında olduğu dev sosyal medya şirketlerine 2 ayda 40’ar milyon TL para cezası kesen Türkiye, yaptırım sıralamasının üçüncü basamağı olarak ocak ayında şirketlere yönelik reklam yasağını gündeme getirmeye hazırlanıyor. Fakat bu durum, sosyal medya reklamlarına yüz milyonlarca dolar harcayan online platformları ve şirketleri kaygılandırıyor.

Bloomberg’in haberine nazaran dal temsilcileri geçtiğimiz hafta Ticaret Bakan Yardımcısı İstek Tuna Turagay’ı ziyaret ederek bahisle ilgili görüşlerini lisana getirdiler.

Ziyarete de katılan Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği Lider Yardımcısı Hakan Çevikoğlu, “İnternette satışın olmazsa olmazı dijital reklam ve sosyal medya reklamları. Biz bir ülkede eser satmak istiyorsak, orada da sosyal medya mecralarını kullanıyoruz. Aksi takdirde beşerler Türk eserlerini tanıyamıyorlar” dedi.

Çevikoğlu, “Biz her ne kadar kan kaybedecek olsak da şayet bu şirketler temsilci bulundurma zorunluluğuna uymuyorlarsa ve gerekiyorsa cezalar kesilsin, fakat bizim şirketlerimizin de ziyan görmemesi noktasında adımlar atılabilir” diye konuştu.
Çevikoğlu, tahlil olarak Türk şirketlerinin Türkiye’de kelam konusu şirketlere reklam vermelerinin engellenmesi, buna rağmen yurtdışı reklamlarının hür bırakılması seçeneğinin değerlendirilebileceğini söyledi.

Yorum (Yok)

Yorum yaz