Özilhan: Faizi düşürmek için ıslahat yapmalıyız

Türkiye’nin ‘Patronlar Kulübü’nden faizleri kalıcı düşürmek için ıslahatların hızlandırılması daveti geldi.

Türkiye Endüstrici ve İş İnsanları Derneği’nin (TÜSİAD) Yüksek İstişare Kurulu (YİK) toplantısında YİK Lideri Tuncay Özilhan, “Faiz oranlarını kalıcı olarak düşürmek istiyorsak enflasyonu düşürmemiz, ekonomik ıslahatları yapmamız, siyasi ve jeopolitik riskleri hafifletmemiz ve öngörülebilirliği sağlayacak olan hukuk ıslahatlarını tamamlamamız gerekiyor.” diye konuştu.

Üretimi artırmak için gerçek faiz oranlarının yüksek değil elverişli bir düzeyde olduğu bir ortama muhtaçlık duyulduğunu vurgulayan Özilhan, makroekonomik istikrarın önemli ölçüde bozulduğu durumlarda, şok tedavisi olarak faiz artışının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Şok tedavisinin uzun müddet kullanılmayacağını belirten Özilhan, “Şok tedavisi uzun mühlet kullanılırsa bünyede öteki rahatsızlıklar baş gösterir. Para üretime gitmez. Üretime giderse, getiri oranı, olağandan yüksek olan çok riskli alanlara masraf. Bunun sonucunda üretim kapasitesi daralır, kaynaklar verimli projelere değil spekülatif alanlara kayar. Üstelik gelir dağılımı da bozulur. Bunlar istek edilir sonuçlar değildir.” diye konuştu.

Geleceğe ait belirsizlikler azalır, enflasyon beklentileri düşer, siyasi ve ekonomik riskler hafiflerse, faiz oranlarının da düşme eğilimine gireceğini söyleyen Özilhan faiz oranlarının düşmesi için hukuk ıslahatlarını tamamlamak gerektiğini belirtti.

Yorum (Yok)

Yorum yaz