Kısa çalışmada yeni müracaat periyodu

Kısa çalışma ödeneğinde müracaat mühletleri uzatıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına nazaran koronavirüs nedeniyle dışsal tesirlerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebep gerekçesiyle 1 Aralık 2020 tarihinden sonraki periyoda ait kısa çalışma talebinde bulunan işyerleri için ilgili kanunda yer alan 30 Haziran 2020 tarihi 31 Aralık 2020 tarihi olarak değiştirildi.

Alınan bu karar kapsamında yapılan ödemelerin başlangıçta belirlenen işsizlik ödeneği müddetlerinden düşülemeyeceği belirtildi.

Yeni müracaatlar alınmaya başlandı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kısa Çalışma Ödeneğinde yeni müracaatların 1 Aralık prestijiyle alınmaya başlandığını bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Kararıyla 30 Haziran öncesi müracaatta bulunmayan iş yerlerinin de müracaat yapabilmelerinin sağlandığını belirten Selçuk, şunları kaydetti:

“Yeni tip koronavirüs (Kovid19) nedeniyle 30 Hazirana kadar Kısa Çalışma Ödeneğine başvurmayan iş yerlerimiz, 31 Aralık 2020 tarihine kadar İŞKUR’a başvurmaları durumunda 1 Aralık 2020 tarihinden sonraki devir için 3 ay mühlete kadar Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanabilecek.”

Ödenekten yararlanan iş yerleri ek personel için talepte bulunabilecek

Bakan Selçuk, açıklamasında daha evvel ödenekten yararlanan iş yerlerinin durumuna da değindi.

30 Haziran tarihine kadar Kovid-19 nedeniyle zorlayıcı sebep kaynaklı kısa çalışma müracaatında bulunan iş yerlerinin ek emekçileri için de Kısa Çalışma Ödeneği talebinde bulunabileceğini belirten Selçuk, “Bu iş yerlerimiz daha evvel kısa çalışma uygulamasından yararlanmayan emekçilerini de bildirerek müracaat yapabilecek.” sözlerini kullandı.

Selçuk, daha evvel başvuran iş yerlerinde kısa çalışmadan yararlanan emekçileri için yeni bir müracaata gerek olmadığını ve uzatma kapsamında Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanmaya devam edebileceklerini vurguladı.

Bakan Selçuk, kısa çalışma ödeneği olarak ödenen müddetlerin personellerin işsizlik ödeneklerinden mahsup edilmeyeceğini de hatırlattı.

Yorum (Yok)

Yorum yaz