JPMorgan: Doların “rezerv para” statüsüne tehdit yok

JPMorgan Chase & Co. stratejistleri, doların daha da düşebileceğini, lakin bunun Goldman Sachs Group Inc. analistlerinin geçen hafta işaret ettiği halde bir hareket olmadığını kaydediyorlar.

Ortalarında Daniel Hui, Paul Meggyesi veJuan Duran-Vara’nın olduğu JPMorgan Döviz stratejistleri, 7 Ağustos tarihli notlarında, “Doların yapısal faktörlere dayanan, çok daha geniş ve uzun soluklu bir trende içinde olduğu fikrini kabul etmemeye devam ediyoruz,” dedi ve “Bu (yapısal) faktörler ortasında ‘doların rezerv para statüsünü kaybetmesi’ ve ‘euronun bölgedeki büyüme probleminden iyileşmesi’ yer alıyor” biçiminde görüş bildirdi.

JPMorgan, müşteriler ile Fed’in fiyat artışlarını destekleyen eforlarını güçlendirme beklentisine bağlı olarak enflasyona ait tasalar konusunda bir ortaya geldiklerini söyledi. Stratejistler, “Enflasyon ve paranın kıymet kaybetmesine vurgu, altının rekor düzeylere yükselmesinden ötürü yoğunlaştı” dedi.

Goldman’ın emtia stratejistleri geçen hafta, Amerika’nın ‘paranın bedel kaybetmesi” dehşetlerini tetikleyen siyasetinden ötürü, ABD dolarının rezerv para statüsünü kaybetme riskine ait gerçek endişeler olduğunu söyleyerek bu bahse değinmişti.

JPMorgan stratejistleri, enflasyon beklentilerine ait göstergelerin son periyotta üst tarafta hareket ettiğine dikkat çektiler ve bunun geçen ay son 10 yılın en büyük aylık düşüşünü gerçekleştiren dolardaki düşüşle birlikte meydana geldiğini belirttiler.

Yorum (Yok)

Yorum yaz