Joe Biden’ın ABD başkanlığı resmi olarak onaylandı

Ülkedeki 50 eyalet ve Washington DC’de, 3 Kasım’da yapılan seçimlerin akabinde toplanan Seçiciler Şurası, verdiği oylarla Biden’ın başkanlığını tescil etti.

ABD’de Seçiciler Heyeti’ne giren birinci Türk delege Derya Taşkın da oylamada yer aldı.

Biden, başkanlığın onaylanmasının akabinde Wilmington’da yaptığı açıklamada, “Tarih boyunca yaptığımız üzere yeni bir sayfa açma, birleşme, güzelleşme vakti geldi.” dedi.

Kendisine oy veren vermeyen bütün Amerikalıların lideri olacağı kelamını veren Biden, Amerikan demokrasisinin, ABD Lideri Donald Trump’ın akınlarına karşın ayakta olduğunu belirtti.

Biden, “ABD’de politikler denetimi ele almaz, halk onlara yetki verir” dedi.

ABD halkına birlik ve dayanışma davetini yineleyen Biden, önlerinde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını denetim altına almak ve ekonomik yardım sağlamak üzere acil misyonları olduğunu söyledi.

Seçiciler Heyeti’nin oylama sonuçları, 6 Ocak’ta ABD Lider Yardımcısı Mike Pence’in başkanlığında yapılacak Kongre oturumunda, tekrar onaylanmak üzere ele alınacak.

– Seçimleri, 306 delegeyle Joe Biden kazanmıştı

Ülkede, 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerini 306 delegeyle Joe Biden kazanmış, ABD Lideri Donald Trump ise 232 delegede kalmıştı.

ABD’deki başkanlık seçimlerinde “Seçiciler Kurulu” ismi verilen sistemde, her eyalete farklı yüklerle dağıtılmış toplam 538 delege bulunuyor.

Seçmenler, sandıkta direkt lider adayına değil eyaletin Seçiciler Şurası üyelerine oy veriyor.

Eyalette en fazla oyu hangi parti alırsa, o partinin evvelden belirlenen delegeleri daha sonra ABD’nin lideri ve lider yardımcısını resmen seçiyor.

538 sayısının yarıdan 1 fazlasına, yani 270 delegeye ulaşan aday, lider olmaya hak kazanıyor.

Eyaletin Kongre Üyeleri, kendi eyaletlerinin valilerinin gönderdiği Seçiciler Konseyi oylarını kabul etmezse, ABD Kongresi’nde yapılacak görüşme ve oylamayla o eyaletle ilgili karar alınacak.

– Trump’ın seçim sonucuna itirazı

“Seçimlerde hile olduğunu” tez eden Trump, sonuçları kabul etmediğini açıklamış ve türel yollara başvuracağını belirtmişti.

Trump grubunun birçok eyalette açtığı davalar reddedilmişti.

Trump ise Yüksek Mahkeme’nin, Biden’ın seçim zaferinin geri döndürülmesine yönelik davayı reddetmesine reaksiyon göstererek, “Yüksek Mahkeme bizi rezil ediyor. Hiçbir bilgelik ve yüreği yok.” sözünü kullanmış, seçimlerde “tarihin en büyük yolsuzluğunun” yapıldığını öne sürmüştü.

ABD’de dün, başşehir Washington başta olmak üzere birçok kentte, seçimleri kaybeden Trump’a dayanak hareketlerinde, aksi kümeler ortasında çıkan arbedelerde 5 kişi yaralanırken, onlarca kişi de gözaltına alınmıştı.

Şovlarda, Trump’ın “seçimlerde hile olduğu” argümanlarına dayanak verilmişti.

Yorum (Yok)

Yorum yaz