İstanbul’da 2 bin 892 fırında gramaj ve fiyat kontrolü yapıldı

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, kentte faaliyet gösteren ekmek fırınlarında “gramaj/fiyat/tarife dışı üretim ve satış yapıldığı” istikametindeki ağır şikayetler nedeniyle Valilik uyumunda; kaymakamlıklar, Vilayet Ticaret Müdürlüğü, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Tarım, Besin ve Hayvancılık Müdürlüğü gruplarının iştirakiyle 20-24-25-26 Kasım’da kontrol yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu kontrollerde, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un 54. Unsuru, Fiyat Etiketi Yönetmeliği ve 6585 Sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun uyarınca fırınlarda üretim ve satışı yapılan eserlerde; fiyat etiketleri ve tarife fiyat listelerinin bulunup bulunmadığı, fiyat etiketlerinin/fiyat-tarife listelerinin mevzuata uygun olup olmadığı, fırınlarda ekmek fiyatlarının İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) tarafından açıklanan azami ekmek fiyat tarifesinde yer aldığı üzere (1 kg) ekmek fiyatının azami 7,5 TL’ye (200 gram ekmek 1,5 TL) denk gelecek halde satılıp satılmadığı, haksız fiyat artışı olup olmadığı denetim edildi.”

Fiyat/gramaj tarifesine uymayan 1571 fırın için tutanak düzenlendi

Açıklamada, “Denetimlerde, 1321 fırının standartlara uyduğu, 1571 fırında azami ekmek fiyat tarifesine nazaran 1,5 lira olması gereken 200 gram ekmeğin daha yüksek fiyatla satıldığı tespit edildi. Fiyat/gramaj tarifesine uymayan 1571 fırına, Haksız Fiyat Artışı Tutanağı düzenlendi ve savunmaları istendi.” bilgisi verildi.

Birtakım fırınlarda tespit edilen adapsız fiyat tarifesiyle ilgili olarak Ticaret Bakanlığı tarafından müfettiş görevlendirildiği bildirilen açıklamada, kelam konusu tarifenin nereden kaynaklandığının kesinlikle tespit edileceği ve Valiliğin hassasiyetle takip ettiği bu durum hakkında kamuoyunun bilgilendirileceği tabir edildi.

Üretim ve satışlarında yürürlükteki tarifeye uygun faaliyet gösteren fırıncı esnafına teşekkür edilen açıklamada, “Meslek kuruluşlarınca belirlenen fiyat tarifesine uymayan fırın sahiplerine, esnafların piri Ahi Evran’ın meslek unsurlarını hatırlatıyor, haksız yarar elde etmeye yönelik davranışlardan uzak durmalarını tavsiye ediyoruz. Fırınlarımızın gramaj ve fiyat tarifesine ahenklerini denetlemeye devam edeceğiz. Bu bahiste bütün vatandaşlarımız ‘Haksız Fiyat Artışı Bildirimi’ taşınabilir uygulaması yahut Alo 175 telefon çizgisi üzerinden müracaat yapabilmektedir.” tabirleri kullanıldı.

AA

Yorum (Yok)

Yorum yaz