İspanya MB: İspanya iktisadı % 15 daralabilir

İspanya Merkez Bankası, memleket iktisadının, en bed durum senaryosuna nazaran, bu yıl yüzde 15 kadar daralabileceği iddiasında bulundu. Gerçekleşmesi durumunda, bu türlü bir daralma Euro Kesimi’ndeki en büyük çaplı ekonomik küçülmelerden biri olacak.

İspanya kesimde koronavirüs pandemisinden en ziyade zarar gören ve turizme en çokça bağımlı devletlerden biri ve bu durum, Euro Ortamı’nın dördüncü büyük iktisadının, global pandeminin sebep olduğu daha evvel gibisi görülmemiş bu şok önünde münhasıran kırılgan hale gelmesine yol açıyor.

İspanya iktisadı başkaca, iktisadın kıymetli kısmını küçük işletmelerin oluşturması ve patronların birçok durumda muvakkat emekçi kullanmaları ve bu nedenle bunalım periyodunda ani ve ağır istihdam kayıplarının olmasından ötürü da hayli kırılgan.

İspanya Merkez Bankası’na nazaran, pandemi öncesinde yüzde 14 seviyesinde bulunan işsizlik orantısı bu yıl yüzde 18.1 ila yüzde 23.6 aralığına yükselebilir. En yeterli durum senaryosunda bile, işsizlik orantısı 2022 sonuna akdar yüzde 17’nin üzerinde kalacak.

İspanya Merkez Bankası başekonomisti Oscar Arce, Pazartesi günü basın mensuplarına yaptığı sunumda, keskin düşüşün akabinde muhtemelen öbür Euro Nahiyesi ortaklarına nazaran daha güçlü bir toparlanma gelebileceğini kaydetti. En bed durum senaryosuna nazaran, İspanya iktisadının 2021 yılında yüzde 7 civarında büyümesi bekleniyor.

Yorum (Yok)

Yorum yaz