İSO İhracat İklimi Endeksi Ocak 2002’den beri en zayıf 2. seviyede gerçekleşti

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Kesimi İhracat İklimi Endeksi, mayıs ayında süratli bir yükselişle 34,1 seviyesinde gerçekleşti.

İSO’dan yapılan yazılı açıklamayla Türkiye İmalat Bölümü İhracat İklimi Endeksi’nin Mayıs 2020 periyodu sonuçları açıklandı.

Açıklamaya nazaran, eşik kıymet olan 50’nin üzerinde ölçülen tüm rakamların ihracat ikliminde güzelleşmeye, 50’nin altındaki bedellerin bozulmaya işaret ettiği olgularda mayıs ayı verisi, Türk imalatçılarının ihracat pazarlarındaki talep koşullarının mayıs ayında besbelli bir halde bozulmaya devam ettiğini ortaya koydu.

Nisan ayında 19,1 ile rekor düşük seviyede kaydedilen endeks, süratli bir yükselişle 34,1 seviyesinde gerçekleşti lakin data serisinin başladığı Ocak 2002’den beri 2. en zayıf seviyede ölçüldü.

İhracat iklimindeki sert bozulma, Kovid-19 salgınının global iktisadın büyük kısmı üzerindeki olumsuz tesirlerinin devam etmesinden kaynaklandı.

Endeks hesaplamalarına dahil edilen 44 devlet içinde mayıs ayında üretimin artış kaydettiği tek memleket Çin oldu. Salgının olumsuz tesirlerini azaltmaya devam eden Çin’de son dört ayda birinci kere büyüme kaydedildi.

Fakat Çin’in Türkiye ihracatından aldığı hak yüzde 1 ile hudutlu oldu.

Türk imalatçılarının Avrupa’daki daha büyük ticaret ortakları mayıs ayında bariz bir formda daralma ortamında kalmakla birlikte, düşüşler nisan ayındaki rekor seviyelere nazaran sürat kesti.

Misal bir tablonun tasdikli olduğu ABD’de de üretim, nisan ayına nazaran daha ılımlı bir daralma kaydetti. Buna karşın, laf konusu düşüş global finansal buhrandan beri 2. en yüksek süratte gerçekleşti.

– Orta Şark, istikrar kazanmaya yakın

Donelere nazaran, Orta Şark ekonomileri yılın 2. çeyreğinin ortasında umumi olarak istikrar kazanmaya yaklaştı.

Suudi Arabistan’da ekonomik faaliyetlerdeki yavaşlama son üç ayın en düşük orantısında gerçekleşirken, Birleşik Arap Emirlikleri’nde de daralma bariz bir halde sürat kesti.

Mısır’da mahsusen bir evvelki ay gerçekleşen yüksek nispete kıyasla, çok daha hudutlu bir düşüş kaydedildi. Birçok devlet mayıs ayında sarih bir halde daralma nahiyesinde kalırken, bu durum münhasıran Kovid-19 salgınının yayılımını önlemek emeliyle sıkı kısıtlamaların devam ettiği devletler için kelam konusu oldu.

– En bariz küçülmeler Singapur, Hindistan ve Endonezya’da gerçekleşti.

En sarih küçülmeler ise Singapur, Hindistan ve Endonezya’da gerçekleşti.

Açıklamada görüşlerine nokta verilen HS Markit Yöneticisi Andrew Harker, şunları kaydetti:

“Mayıs ayında yerküre genelindeki birçok iktisatta daralma hala sarih olmakla birlikte sürat keserken, bu durum Türk imalat kolu ihracatçıları için biraz daha olumlu bir görünüme işaret etti. Çin’de üretimin büyüme ortamına geçmesi, yılın ilerleyen devirlerinde daha büyük ticaret ortaklarında da tıpkı gelişmenin yaşanabileceğine dair umut verdi. Lakin kısıtlamaların sürmesi ve talebin düşük seyri, yakın devirde ihracatçılar için kuvvetli koşulların devam edeceğini gösteriyor.”

Yorum (Yok)

Yorum yaz