Huawei ABD’nin en son hamlesini önemli tehdit olarak görüyor

Trump idaresi, Çin’in teknolojik yükselişini durdurma kampanyasına başladığından beri Çinli teknoloji devi Huawei’ye karşı birçok hamlede bulundu. En son hamleyse devletin teknoloji devini önemli raddede etkileme ihtimalini barındırıyor.

Huawei’nin Çin’in güneyinde bölge alan kampüsünde bir vadedir alarm zilleri çalmaya devam ediyor. Mayıs ayında ABD Ticaret Bakanlığı’nın, yapay zekadan mobil servise kadar, ABD’nin teknik haberiyle üretilmiş rastgele bir eserin satılmasını yasaklaması işletmeyi can konutundan vurmuş gözüküyor.

Bahisle ilgili haber sahibi insanların aktardıklarına nazaran, yaptırımlardan sonra şirketin telekom ekipmanları için kişisel olarak tasarlanmış çipleri 2021’nin başlarına gerçek tükenecek.

Görüşmeler konusunda habere sahip bir kaynağa nazaran, Huawei başkanları kısıtlamalar açıklandıktan sonra içtimalar arasında mekik dokumaya başladı. Gelgelelim çok sayıda dimağ fırtınası ve görüşmeye karşın zararı azaltacak bir sonuca varılamadı.

Huawei satışa hazır çipleri Samsung ya da MediaTek üzere firmalardan elde edebilir lakin şu ana kadar yeteri kadar tedarik edebilmiş gözükmüyor ve bu türlü giderse kimi kolay eserlerin performanslarında maliyetli tavizler vermek zorunda kalabilir.

Huawei’yi asıl korkutan ise Washington’un birçok yaptırım uygulayıp firmanın büyümesini durduramamasından sonra bunu nasıl yapabileceğini bu kısıtlama ile çözebilmiş olması.

Bu son kısıtlamalar Çin şirketlerine karşı çok evvelden başlayan bir seri hamlenin devamı olarak görülüyor. Başlangıcın ise Beyaz Saray’ın Amerikan yazılımlarının ve devre sistemlerinin ihracatını sınırlaması, İngiltere üzere müttefiklerinde Çin’e karşı lobicilik faaliyetinde bulunması, Avustralya’yı ağ sistemi cihazlarının yasaklanması konusunda ikna etmesi olduğu düşünülüyor.

Yorum (Yok)

Yorum yaz