Google ve Facebook antitröst davasına evvelden hazırlanmış

ABD’nin iki teknoloji devi kendilerine karşı açılabilecek mümkün antitröst davasıyla başa çıkabilmek için ortak strateji kararı aldı.

Wall Street Journal’ın haberine nazaran Google’ın, halihazırda baskın olduğu çevrim içi reklam kanallarında antitröst maddelerine alışılmamış bir halde Facebook ile birlikte çalıştığı argüman ediliyor.

Google ile Facebook’un işbirliği mutabakatının inhisar tersi incelemeleri tetikleyebileceğinin farkında olduğu belirtilen haberde teknoloji şirketlerlerinin bu durumla baş etmek için strateji geliştirdiği belirtildi.

Google’ın sözcüsü beklenmedik yasal mahzurlardan kaçınmak niyetli kesimde bu biçim inhisar aykırısı mutabakatların hayli yaygın olduğunu tabir etti.

WSJ’nin işaret ettiği davanın redaksiyondan geçmemiş taslak metninde Facebook’un COO’su Sherly Sandberg’in Google ile yazılı bir mutabakat imzaladığı görülürken, ayrıyeten, Sandberg’in Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ve kilit değerdeki öteki yetkililere bunun “stratejik olarak büyük bir anlaşma” olduğunu söylediği bir e-postaya değiniliyor.

Facebook kelam konusu savlara şimdi bir cevap vermedi.

Yorum (Yok)

Yorum yaz