Gazprom, düşen gaz talebi ve fiyatları nedeniyle zorlanıyor

AA muhabirinin Rusya Birleşik Gümrük Servisinden derlediği haberlere nazaran, Gazprom’un boru hatlarıyla doğal gaz ihracat geliri yılın birinci çeyreğinde geçen yılın tıpkı devrine kıyasla yüzde 51,6 azalarak 6,8 milyar dolara geriledi.

Şirketin boru hatlarıyla doğal gaz ihracat hacmi ise ocak-mart devrinde geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 24 azalarak 46,6 milyar metreküpe indi. Laf konusu gelir ölçüsü mart ayında bir evvelki aya nazaran ise yaklaşık yüzde 13 azalarak 1,7 milyar dolar oldu.

Gazprom’un ana pazarlarından Almanya’da Rus gazı ithalatı mart ayında bir evvelki yıla kıyasla yüzde 45 azalarak 2,7 milyar metreküpe gerilerken, şirketin en kıymetli 2. pazarı Türkiye’de Rus gazının üleşi mart ayında 2019’a kıyasla yüzde 33’ten yüzde 9’a düştü.

Düşen taleple birlikte Avrupa spot piyasasında bin metreküpte ortalama doğal gaz fiyatının mayısta ortalama 50 dolar seviyesine kadar gerilemesi, ihracatta kar elde edebilmesi için bin metreküpte en az 100 dolar fiyatına muhtaçlık duyan Gazprom’un bu yılki mali durumuna tesir edecek bir sair öge olarak ön plana çıkıyor.

– Doğal gaz fiyatlarında sert düşüş

Milletlerarası kredi kademelendirme kuruluşu Fitch Ratings, yayınladığı raporda, Avrupa’daki en büyük doğal gaz merkezlerinde bu yıla ait fiyat varsayımını bin metreküpte 194 dolardan 123 dolara düşürürken, mevcut fiyatların Gazprom’un ihracat masraflarını karşılamadığına işaret etti.

Fitch Ratings Yöneticisi Dmitriy Marinçenko, internet üzerinden yayınlanan “Dünya ve Rusya’da Doğal Gaz ve Petrol Sanayisi: Hayatta Kalma Mücadelesi” başlıklı konferansta yaptığı açıklamada, doğal gaz fiyatlarındaki toparlanma sürecinin uzun yıllar sürebileceğine dikkati çekti.

Fiyat düşüşlerinin farkında olan Gazprom da doğal gaz fiyatlarının bu yıl 2019’a kıyasla bin metreküpte 211 dolardan ortalama 133 dolara gerilemesini bekliyor.

Rusya, Avrupa’nın en büyük gaz sağlayıcısı olmaya devam ederken, Katar ve ABD üzere LNG tedarikçilerinin ve Azerbaycan’ın Türkiye üzerinden TANAP yoluyla yeni tedarik yolları açmasıyla yarışma de artıyor.

Eksperler, artan yarışma nedeniyle Rusya’nın Avrupa ve Türkiye ile yapılan yeni doğal gaz akitlerinde esneklik hissesini artırmak zorunda kalabileceğine işaret ediyor.

– Yeni yaptırım riskleri

Düşen doğal gaz talebi ve fiyatlarıyla birlikte Gazprom’un orta vadede aşması gereken bir öbür sorun da ABD’nin Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı girişimi nedeniyle hızlandırdığı yaptırım süreci.

Rus doğal gazını Almanya üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Kuzey Akım 2 girişimine yönelik ağır yaptırımlar öngören tasarı 5 Haziran’da ABD Senatosuna sunuldu.

Hem Cumhuriyetçi ve hem de Demokrat partinin desteklediği “Avrupa’nın Kuvvet Güvenliğini Artırma Yasası” başlıklı tasarıyla laf konusu girişimin, Moskova’nın Almanya ve öteki Avrupa memleketlerindeki ekonomik ve siyasi tesirini artıracağına vurgu yapılırken, girişim kapsamında su altı boru döşeme çalışmalarında mahal alan ve girişime kredi veren tüm şirket ve bankalara yaptırım istendi.

Yaptırım riskleri nedeniyle girişimde taraf alan Batılı boru döşeme hizmetleri sağlayan şirketler girişimden çekilirken, Kuzey Akım 2’nin şimdilik 2020 sonrasına ertelenen faaliyete geçme tarihine dair net bir takvim belirlenemiyor.

Yekun maliyetinin 10 milyar avro civarında olması beklenen Kuzey Akım 2 girişimiyle, yılda 55 milyar metreküplük Rus gazının Baltık Denizi üzerinden Almanya’ya sevk edilmesi planlanıyor.

– Gazprom’un yatırımları azalıyor

Gazprom, yaşadığı zorlukların akabinde yaklaşık 1 trilyon ruble seviyesindeki bu yıla ilişkin yatırım programını yaklaşık yüzde 20 seviyesinde azaltarak 784 milyar rubleye çekebileceğini duyurdu.

Rus Vedomisti gazetesine konuşan şirkete ve hükümete yakın kaynaklar, laf konusu kısıntıların 2022’de 450 milyar rubleye kadar çıkabileceğine işaret ettiler.

Ama analistler, şirketin LNG yahut öteki emtia eserlerine yönelik yatırımlarında geç kaldığı, büyük nispette klasik doğal gaz üretim ve ihracatına bağımlı olmasının kelam konusu tedbirlerin ehliyetsiz kalabileceği ihtarında bulunuyor.

AA

Yorum (Yok)

Yorum yaz