Fed’den varlık alımlarında “sözlü yönlendirme” bekleniyor

4 – 10 Aralık tarihleri ortasında yapılan ankete katılan 47 kişinin az farklı çoğunluğu, yeni kelamlı yönlendirmenin Fed’in Çarşamba günü sona erecek iki günlük toplantısında uygun bulunacağını düşünüyor. Kalan uzmanların çoğunluğu ise yönlendirmenin Ocak ya da Mart ayında geleceği görüşünde.

Bu hafta mali teşvikin artırılması pek mümkün görünmüyor. Ekonomistlerin üçte ikisi 2021 sona ermeden evvel Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) devam eden tahvil alımlarının ortalama vadesini uzatmasını beklemekle birlikte, bu uzmanların yalnızca yüzde 23’ü bu adımın Aralık toplantısında atılmasını bekliyor.

Kelamlı yönlendirme, hudutlu tesiri olsa bile Fed’in tahvil alımlarının suratını artırmasını ya da azaltmasına neden olacak kuralların ne olacağı konusunda daha fazla netlik sağlayabilir.

Yetkililer, Kovid-19 pandemisinden etkilenen tüketici ve şirketlere yönelik gerçek borçlanma maliyetlerinde aşağı taraflı baskı uygulamak için tasarlanmış program çerçevesinde mevcut durumda aylık 80 milyar dolarlık Hazine tahvili ve 40 milyar dolarlık mortgage’a dayalı menkul değer alımı yapıyor.

Fed geniş çaplı alımlara Mart ayında başlamıştı. Birebir vakitte faiz oranlarını da sıfıra indirmişti.

Anket iştirakçilerinin yalnızca yüzde 19’u gelecek yıl Fed’in aylık alımların toplam büyüklüğünü artıracağını düşünüyor. Yüzde 32’lik daha büyük bir kısım ise yetkililerin bu devirde alımları azaltacağını kestirim ediyor. Anket iştirakçilerinin yaklaşık yarısı ise 2021 sonuna kadar değişiklik beklemiyor.

Deutsche Bank Securities Inc. kıdemli ABD ekonomisti Brett Ryan, “Fed’in tahvil alımlarındaki mümkün değişiklikler manasında mali görünüm değerli bir öge olabilir. Öbür her şeyin eşit kalması durumunda daha az mali teşvik para siyaseti yapıcıları üzerinde amaçlarına ulaşmaları için daha fazla genişlemeye gitmeleri tarafında baskı oluşmasına sebep olabilir.” diyor.

Para siyasetinin ince ayarının yapılabilmesi için siyaset yapıcılar yüksek derecede belirsizlikle gayret halinde. Kovid-19 kaynaklı artan enfeksiyon sayıları, hastaneye yatışlar ve can kayıpları ekonomik toparlanmayı değerli ölçüde yavaşlattı.

Kimi kestirimciler birinci çeyrekte küçülme bekliyor.

Yorum (Yok)

Yorum yaz