Erdoğan: Doğu Akdeniz ve Ege’deki faaliyetlerimizin özünde hak ve adalet arayışı var

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, “Kendilerini büyük, güçlü, müreffeh, yenilmez gören devletlerin zalimliklerini örtmeye, artık siyasi ve diplomatik laf cambazlıkları yetmiyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Demokrasiye, güvenliğe ve refaha aşikâr toplumların sahip bulunduğu, oburlarının onlara hizmet dışında kıymet taşımadığı çarpık anlayış artık ifşa olmuştur.” tabirlerini kullandı.

Doğu Akdeniz’deki, Ege’deki faaliyetlerin özünde hak ve adalet arayışı olduğunu belirten Erdoğan, “Türkiye’yi 780 bin kilometrekarelik devasa büyüklüğüne bakmadan, 10 kilometrekarelik bir ada üzerinden kıyılarına hapsetme teşebbüsü, haksızlığın ve adaletsizliğin en açık tabiridir.” diye konuştu.

“Tam bir çağdaş sömürgecilik örneği”

Erdoğan, “Çevresindeki her ülkenin hakkı olan Akdeniz’in zenginliklerinin üzerine adeta çökme gayreti, tam bir çağdaş sömürgecilik örneğidir.” dedi.

“Türkiye’nin yükselişini durduramayacaklar”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Artık bu gölge oyunundan bıktık. Kendine bile hayrı olmayan bir devleti, Türkiye üzere bölgesel ve global bir gücün önüne atıp yem etmeye çalışmak, artık komik kaçmaya başladı. Hasımlık cepheleri ne kadar birleşirse birleşsin, Türkiye’nin yükselişini durduramayacaklardır.”

Erdoğan, “Amacımız, inanç veren ve erişilebilir bir adalet sistemini, tüm kurum ve şuralarıyla tesis etmektir.” halinde konuştu.

“İnsan Hakları Aksiyon Planı’nı bu yıl içinde neticelendirmek istiyoruz”

Hala çalışmaları süren İnsan Hakları Hareket Planı’nı bu yıl içinde neticelendirmek istediklerini lisana getiren Erdoğan,”Bu planın hayata geçmesiyle, ülke içinde ve milletlerarası alanda maruz kaldığımız pek çok düşünceyi çözeceğimize inanıyorum.” tabirini kullandı.

(Sürecek)

AA

Yorum (Yok)

Yorum yaz