Emekçi, taban fiyatta patronun ve hükümetin teklifini bekliyor

Türk-İş Genel Lideri Ergün Atalay, taban fiyat görüşmelerinde evvel patron ve hükümetten sayı beklediklerini belirterek, “Makul, mantıklı, çalışanların kabul ve tebessüm edeceği bir sayı olursa buna ‘evet’ deriz. Biz de isteriz patron ve hükümetle birlikte imzalayalım lakin toplumun kabul edeceği bir sayı olmalı.” dedi.

Atalay, minimum fiyatın personel, patron ve hükümet temsilcilerinden oluşan 15 kişilik Taban Fiyat Tespit Komitesince belirlendiğini anımsatarak, kurulda personel ismine 40 yıldır Türk-İş’in masada olduğunu söyledi.

Minimum fiyatın 40 yıl içerisinde yalnızca 4 defa emekçi, patron ve hükümetin mutabakatıyla belirlendiğine dikkati çeken Atalay, “Asgari fiyat 40 sene evvel başlangıç fiyatıydı lakin artık 7 milyon çalışanın ‘geçim ücreti’ oldu. ‘Geçim ücreti’ diyorum lakin beşerler bu fiyatla geçinemiyor.” diye konuştu.

Sayı Hak-İş ve DİSK ile paylaşılacak

Bugüne kadar minimum fiyat görüşmelerinde bilimsel nitelikteki araştırmalar çerçevesinde makul ve mantıklı taleplerle masada olduklarını lisana getiren Atalay, “Mevcut taban fiyat sayısıyla insanların geçinme bahtı yok. Onun için patronlar, hükümet ve TÜİK mantıklı ve makul bir sayısı kurul üyelerinin önüne getirmeli. Komitedeki arkadaşlarımızın bize ileteceği bu sayısı, biz de Hak-İş ve DİSK ile paylaşırız.” dedi.

Atalay, öteki yıllardan farklı olarak bu yıl taban fiyatta talep ettikleri sayısı lisana getirmediklerine vurgu yaparak, şunları söyledi:

“Önce patron ve hükümet getirsin sayısı. Makul, mantıklı, çalışanların kabul ve tebessüm edeceği bir sayı olursa buna ‘evet’ deriz. Biz de isteriz patron ve hükümetle birlikte imzalayalım lakin toplumun kabul edeceği bir sayı olmalı.”

Yeni taban fiyata dair başlarında bir sayı olduğunu bildiren Atalay, kelamlarını şöyle tamamladı:

“TÜİK, bir çalışanın aylık besin harcama meblağını açıklasın. Ona nazaran hareket ederiz. Toplumun yüzde 40’ı hoş bir haber bekliyor. Hoş haberlere toplumun bu devirde daha çok gereksinimi var. İnşallah, umut ettiğimiz bir sayı önümüze gelir, biz de masada imzalarız.”

Yorum (Yok)

Yorum yaz