Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Müellif: Noreen Burke

Investing.com – Cuma günü Kasım ayına ilişkin iş raporunun yayınlanacak olmasıyla ABD için büyük bir hafta olacak lakin piyasa hissiyatı daha çok, aşı dağıtımının zamanlaması ile Şükran Günü sonrasında virüsün yayılmasını denetim altına almak için daha sıkı önlemlere dair kaygıların baskısı altında olacak üzere görünüyor. Yatırımcılar, Fed Lideri Jerome Powell ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in, CARES Yasası üzerine sözlerini yakından takip edecek. OPEC’in, bu haftaki toplantıda üretimi artırma planlarını ertelemesi bekleniyor. Öbür yandan Euro bölgesi enflasyon bilgileri, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) sonraki siyaset toplantısında teşvik önlemlerini artıracağına dair beklentileri güçlendirebilir.

1. Aşının vakti

Bu ay umut veren üç aşı adayıyla ilgili , Dow Jones endeksini 30.000’in üzerine gönderdi ve yatırımcılar birinci çıkış için planları yakından takip edecek.

ABD’nin sağlık yetkilileri, Pfizer ve Alman ortağı BioNTech tarafından geliştirilen ve onay bekleyen koronavirüs aşısını olacak birinci iki kümenin, sağlık mesleği mensupları ve uzun periyodik bakım tesislerindeki şahıslar olmasına FDA’nın müsaade vermesi konusunda teklifte bulunmak için Salı günü bir acil durum toplantısı yapacak.

Toplantı duyurusu, FDA’nın en azından risk kümeleri için aşıyı onaylamaya yakın olabileceğini gösteriyor.

ABD 21 Kasım’da 12 milyonuncu Covid-19 olayını kaydetti ve sağlık uzmanları, Şükran Günü tatili olay sayılarını büyük oranda artırabileceğinden ötürü seyahatler için ikazda bulundu.

2. Tarım dışı istihdam

Süratle artan yeni olay sayıları ve daha kapsamlı kısıtlamalar, işgücü piyasasındaki toparlanmanın altını oyuyor, bu da Cuma günü yayınlanacak olan Kasım ayı tarım dışı istihdam sayılarının yakından takip edileceği manasına geliyor.

Raporun arka arda yedinci ayda da artış göstermesi beklense de kestirimler yalnızca 500.000 iş artışı olduğu tarafında. İşsizlik oranının %6,9’dan %6,8’e düşmüş olduğu düşünülüyor – ABD iktisadının genel olarak karantinaya girmeden evvel Mart ayındaki oran %4,5’ti.

İktisat Ekim ayında 638.000 yeni iş imkanı yarattı – Mayıs ayında iş piyasasında toparlanma başladığından beri görülen en küçük artış.

Takvimde ayrıyeten Salı günü ISM imalat PMI dataları, Perşembe günü ISM imalat dışı PMI ile haftalık birinci işsizlik müracaatları var.

3. Powell ve Mnuchin yüzleşmesi

Fed Lideri Jerome Powell ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Salı günü Senato Bankacılık Komitesi, bir gün sonrasında da Meclis Finansal Hizmetler Komitesi önünde söz sunacak.

Mart ayındaki Kongre yönetiminde ABD Hazinesi’ne 2 trilyon dolarlık pandemi takviyesi ayıran – birden fazla Fed’in kredi programlarını desteklemek için ayrılmıştı – CARES Yasası konuşulacak.

Bu ayın başlarında Mnuchin, beklenmedik bir formda Fed’in kullanılmamış fonları Hazine’ye iade etmesini talep etti ve merkez bankasının, yüz yılın en berbat gerileme periyodunda olan iktisat için hayati bir dayanak olduğunu söylediği Fed kredi programlarını uzatmayı reddetti.

Bu hareket, giden Trump idaresini Fed ile uyuşmazlığa soktu ve seçilmiş Lider Joe Biden vazifeye gelmeye hazırlanırken ekonomik gerilime katkıda bulunacak.

4. OPEC toplantısı

OPEC+’nın Ocak ayından itibaren arz kesintilerini azaltarak günlük 2 milyon varil üretim artışı yapması bekleniyordu.

Fakat güç analistleri, 30 Kasım-1 Aralık toplantılarında OPEC+’nın bu planlarını en az 3 aylığına ertelemesinin beklendiğini söylüyor.

Ham petrol fiyatları sekiz ayın yükseği 50 dolar civarına yükselse de koronavirüs salgını yüzünden seyahate yapılan kısıtlamaların sürmesi, hala yüksek olan stok düzeyleri ve Libya’nın artırdığı üretim, artışları sınırlıyor.

5. Euro bölgesi enflasyon bilgileri

Salı günkü dataların, Kasım ayında Euro bölgesinde enflasyonun tekrar düşmüş olduğunu göstermesi bekleniyor. Ekonomistler geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran %0,3 düşüş bekliyor.

ECB, enflasyonun geçen yılın birebir devrine nazaran ortalama %-0,2 olmasını beklediğini söylemişti lakin arka arda dördüncü ayda yaşanan negatif bir fiyat büyümesi, alarm zillerinin çalmasına neden olabilir. ECB’nin baş ekonomisti Philip Lane, düşük enflasyonun tolere edilmemesi konusunda uyardı.

Dataların, ECB’nin Aralık toplantısı öncesinde ek teşvik muhtaçlığının altını çizmesi bekleniyor. Analistler, bankanın tahvil alım programında bir genişleme ve bankalar için ucuz kredi beklentisi içine girdi bile.

— Bu haberde Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

Yorum (Yok)

Yorum yaz