Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Yazar: Noreen Burke

Investing.com – Bu hafta Fed’in, koronavirüs pandemisinden çıkışa yardım etmek için neler yapabileceğine dair ipuçları elde etmek adına Fed izlenecek. Ekonomik takvimde dayanıklı mallar ve konut satışları raporu var. Cumhuriyetçilerin konferansı Pazartesi günü başlarken siyasi gelişmeler takip edilmeye devam edecek. Kongre hala, yeni teşvik paketinin içeriğine dair çıkmaz içinde. S&P 500 koronavirüsten kaynaklı tüm kaybı telafi edip Cuma gününü rekor bir seviyede bitirdikten sonra bu hafta hisse senetleri için büyük bir hafta olabilir. Diğer yandan enerji yatırımcıları, Meksika Körfezi’ne doğru ilerleyen iki tropik fırtınayı izliyor olacak.

Yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. Fed Başkanı Jerome Powell, Jackson Hole toplantısında (sanal) sahneyi kapacak

Yatırımcılar, Fed’in uzun vadeli ekonomik toparlanmayı nasıl idare etmeye çalışacağına dair göstergeler için Perşembe günkü yıllık Jackson Hole toplantısının açılış konuşmasında Başkan Jay Powell’ı dikkatle dinleyecek.

Küresel finans krizinden bu yana Fed müdürleri, Jackson Hole’deki açılış konuşmalarını – pandemiden dolayı kırk yıldır ilk kez sanal olarak yapılacak – para politikasındaki veya ekonomik görünümdeki önemli değişimlere işaret etmek için kullandı.

Büyük sorun – özellikle Fed’in Eylül toplantısı öncesinde – merkez bankasının enflasyon hedeflerini, faizleri artırmadan önce enflasyonu yükseltecek ortalama bir hedef olarak değiştirip değiştirmeyeceği.

Yatırımcılar, Kongre’nin yeni bir pandemi yardım paketi sunmaması durumunda Fed’in ekonomiyi güçlendirmek için ek yollar aradığına dair işaretler de arayabilir.

2. Ekonomik veriler istikrarsız bir toparlanmaya işaret edecek

ABD Çarşamba günü Temmuz ayına ait dayanıklı mal siparişleri raporunu paylaşacak. Ekonominin yeniden açılması ile geçen ayki büyümenin güçlü olduğunu göstermesi bekleniyor.

Piyasa izleyicileri Salı ve Perşembe günü yayınlanacak olan yeni ve askıda konut satışlarını da izleyecek. Emlak sektörü, mortgage faizlerinin rekor seviyelere düşmesiyle beraber pandemi sırasında ekonominin parlak noktalarından biri oldu.

Ekonomik takvimde ayrıca kişisel gelir ve harcama, tüketici güveni ve tüketici hissiyatı ve haftalık ilk işsizlik başvuruları olacak. Geçen haftaki raporun gösterdiğine göre başvurular beklenmedik bir şekilde 1 milyon üzerine çıkarak ABD işgücü piyasasının zorda olduğuna işaret etti.

3. Cumhuriyetçilerin kongresi başlıyor

Cumhuriyetçilerin Başkan Donald Trump’ın adaylığı için yapacağı kongrenin Pazartesi günü başlayacak olması ile piyasalar Washington’daki gelişmeleri izlemeye devam edecek. Kongrenin, Perşembe günü Beyaz Saray’ın Güney Çimlerinde Trump’ın yapacağı canlı bir kabul konuşması ile sonlanması bekleniyor.

Geçen haftaki Demokratik kongre konuşmacısı, Trump’ın görevdeki dört yılını kaotik olarak nitelendirdi. Cuma günü Trump, Kasım ayında Beyaz Saray’ı kendisinin değil de Joe Biden’in kazanması durumunda Demokratların ABD’ye kaos getireceğini söyledi.

Kongre, yeni teşvik paketine ilişkin Meclis’teki Demokratlar ile Beyaz Saray arasında yaşanan çözümsüzlüğün olduğu ve 28 milyon Amerikalının işsizlik ödeneği almaya devam ettiği bir zeminde gerçekleşecek.

4. Hisseler için önemli bir hafta daha mı?

Geçen hafta hisse senetleri için önemli bir hafta oldu; S&P 500 ve Nasdaq endeksleri, S&P 500’ün pandemiden kaynaklı kayıplarının tamamını telafi etmesinin ardından Cuma günü rekor seviyelerde kapattı. Dow ise Şubat ayında gördüğü tün zamanların yüksek seviyesinden hala %6 düşük.

Fed’in varlık alımlarının etkisiyle hisse senetleri rekor seviyelere yükselirken tahvil verimleri de rekor düşük seviyelerin yakınında işlem gördü.

Bu hafta yatırımcılar, enflasyon hedefindeki olası değişikliklere ilişkin detayların yanında toparlanmayı desteklemek için yeni neler yapabileceğinin netleşmesini bekleyecek.

5. Meksika Körfezi’ndeki ikiz fırtınalar petrol üretimini aksatacak

Pazar günü Petrol üreticileri, önümüzdeki günlerde Meksika Körfezi’ni vurması beklenen Laura ve Marco fırtınaları öncesinde ham petrol üretiminin bir kısmını kapatmaya başladı.

Marco ve Laura fırtınaları kasırga olmaya ve hafta ortasına kadar merkez Körfez Kıyısı boyunca peş peşe toprağa ulaşmaya hazırlanıyor. Bölgede aynı anda iki fırtına olması nadir bir olay ancak tahmincilere göre her ikisinin de büyük bir kasırga olması beklenmiyor ve olası izlerinin Körfez Kıyısında büyük bir bölgeyi kaplayacağı düşünülüyor.

ABD Meksika Körfezi açıklarındaki kuyular, ABD’nin toplam ham petrol üretiminin %17’sine ve doğalgaz üretiminin de %5’ine tekabül ediyor. Texas’tan Mississippi’ye kadar olan bölge de ABD’nin toplam petrol rafinaj kapasitesinin %45’ine denk geliyor.

–Bu haberde Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

Yorum (Yok)

Yorum yaz