Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Kıymetli Gelişme

Müellif: Noreen Burke

Investing.com – Bu haftanın esas ilgisi Çarşamba günkü Fed içtimasında olacak ve yatırımcılar ek bir teşvik daha yapılıp yapılmayacağına dair ipuçları arayacak. ABD takviminde TÜFE, işsizlik müracaatları ve tüketici hissiyatı var. Yatırımcılar ABD tahvillerindeki satışlar arasında verim eğrisinin dikleşmesini izlemeye devam edecek. Euro yerinde Avrupa Merkez Bankası (ECB) konuşmacıları, geçen hafta beklenenin üzerinde bir ölçüyle açıklanan teşvik programına ait daha çok kavrayış sunabilir. Çin’in büyümesi üzerine kaygılar de Pazar gününün zayıf ticaret dataları sonrası radarda olabilir.

İşte yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. Fed içtiması

ABD merkez bankasının Çarşamba günkü para siyaseti duyurusu, Fed Yöneticisi Jerome Powell’ın ABD iktisadının ekonomik kapatılmaların presini bir yıldan çokça bir mühlet hissedebileceğini söylediği Nisan ayından beri birinci olacak.

Cuma günkü ABD istihdam raporu, Nisan ayında rekor kayıplar yaşandıktan sonra iktisadın Mayıs ayında beklenmedik seviyede iş imkanı yarattığını göstermesinin akabinde yatırımcılar, Fed’in ekonomik görünüm üzerine görüşlerini dinlemeye istekli olacak.

Rapor, koronavirüs buhranının tetiklediği gerilemenin en kötüsünün muhtemelen bittiğini ve behre senetlerinde bir ralli ve Kaynak tahvillerinde de bir satışa yol açtığını gösteren en açık sinyali sundu.

2. Dikleşen verim eğrisi

Cuma günkü ABD iş raporu, verim eğrisini Mart ayından beri görülen en dik seviyeye çıkararak ABD hükümet tahvillerinin rekor seviyelerden gerilemesini tetikledi.

Daha uzun vadeli getirilerin kısa vadelilere nazaran daha süratli artması mealine gelen dikleşme, daha parlak bir büyüme görünümüne işaret etti. Fakat borçlanma maliyetlerindeki çok süratli bir artış, ekonomik toparlanma için bir köstek olabilir.

Fed kısa vadeli nemaları hedefleyen verim eğrisi denetim önlemleri sunabilirken fon başkanları, eğimin en kıymetli kısmındaki bir müdahaleyi gerekçelendirmek için verimlerin büyük nispette artmak zorunda kalacağını beklediklerini söylüyorlar. Bunun mahalline merkez bankasının ekonomik toparlanmanın verimlerdeki artışı destekleyebileceğine inandığında ait ipuçlarını izliyorlar.

3. ABD iktisat verisi

Bu haftanın iktisat takviminde, iktisadın sıhhatini gösteren değerli bir data olan ABD işsizlik müracaatları ile tüketici fiyat pahalılığı ve tüketici hissiyatı doneleri konum alıyor.

Müracaatlar Mart ayında 6,8 milyon ile rekor kırdığından beri düşüşte ve geçen hafta Mart ortasından beri birinci defa 2 milyonun altında. Rapor, Cuma günkü tarım dışı istihdam raporuyla birlikte, işgücü piyasası için en makûs aşamanın bittiğini ortaya koydu.

Vesair yandan iktisattaki talep eksikliğine bakarsak TÜFE zayıflamayı sürdürebilir. Michigan Üniversitesi’nin tüketici hissiyat endeksi de yine açılışlar ile behre senedi piyasalarındaki ralli arasında artmaya devam etmeli.

4. Lagarde’ın tabiri, Euro ortamı olguları

Pazartesi günü ECB Yöneticisi Christine Lagarde, Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Nakdî Münasebetler Komitesi öncesinde uydu irtibatı aracılığı ile sözünü sunacak. Milletvekillerinin, ECB’nin acil durum tahvil alımı teşvik programında beklenenden daha yüksek artışının gerisindeki sebebi sorma fırsatı olacak.

Olgu cephesinde Almanya, Pazartesi günü endüstriyel üretim donelerini yayınladıktan sonra Fransa ve Euro ortamı raporları ile devam edecek. Almanya 2. Yerküre Savaşı’ndan beri en derin resesyon ihtimali ile karşı zıdda. Karantina kısıtlamaları gevşese bile koronavirüs pandemisi olumsuz tesirini gösteriyor.

5. Çin’in büyüme dehşetleri

Pazar günü yayınlanan Çin’e ilişkin ticaret olguları, memleketin ürettiği mallara olan global talebin hala zayıf olduğuna işaret etti.

Global koronavirüs karantinaları talepte yıkıma devam ettikçe Çin’in ihracatı Mayıs ayında daralırken ithalatta beklenenden daha büyük yaşanan düşüş, imalatçılar üzerindeki basıncın arttığına işaret etti.

Doneler, Çin’in bu yıl büyüme kaydetmeyebileceği beklentilerini pekiştirdi. Yatırımcılar, Çin üretiminin durdurulamaz gücü engellenemez bir global durgunluğa akıllıca koşarken boğa piyasalarının nasıl reaksiyon vereceğini izleyecek.

— Bu haberde Reuters’ın eği bulunmaktadır.

Yorum (Yok)

Yorum yaz