Çin kendi yarı iletken stratejisini oluşturuyor

Hususla ilgili bilgi sahibi kaynakların aktardığı bilgilere nazaran, Çin lokal yarı iletken sanayisini geliştirmek ve Trump idaresinin kısıtlamalarına karşı çaba etmek için bir dizi yeni siyaset belirlemeyi planlıyor. Kaynaklar bölüme verilen kıymetin daha evvel ülkenin atom gücünün geliştirilmesine verdiği kıymetle tıpkı olduğunu da belirtiyor.

Çin idaresi, üçüncü kuşak yarı iletken üretiminin 5 sene içerisinde gerçekleşmesi için geniş bir takviye vermeye hazırlanıyor. Ülkenin üst seviye önderlerine Ekim ayında sunulacağı düşünülen strateji evrakı, dalın gereksinim duyduğu Ar-Ge, eğitim ve finansmanın sağlanması için ülkenin 14’üncü 5 yıllık planının taslağında yer alacak.

Çin’deki üst seviye önderler gelecek ay ülkenin 5 yıllık ekonomik strateji planını oluşturmak için toplanacak ve iç tüketim ile kritik teknolojilerin lokal üretimi hususlarını da tartışacak. Lider Xi jinping, daha evvel 2025 yılına kadar kablosuz ağdan yapay zekaya kadar birçok bölümde kullanılmak üzere yaklaşık 1.4 trilyon dolar taahhüt etmişti.

Yarı iletken malzemeler Çin’in teknolojik gayeleri için kilit rol oynuyor ve giderek agresifleşen Trump idaresi de eserlerin dışarıdan ithal edilmesine tehdit oluşturuyor.

Gavekal Dragonomics teknoloji analisti Dan Wang “Çin idaresi yarı iletkenlerin tüm ileri teknolojinin altında yatan en değerli eser olduğunun farkına vardı ve artık tedarik konusunda yalnızca ABD’ye güvenemez” dedi ve “ABD’den gelecek çip tedariği kısıtlamalarına rağmen Çin’in bulabileceği tek tahlil sanayisini geliştirmek olabilir” diye ekledi.

Çin her yıl 300 milyar dolar kıymetinde entegre devre ithal ediyor ve ülkenin yarı iletken geliştiricileri büyük oranda ABD imali çip tasarım araçlarına, imalat teknolojisine ya da patentlerine bağımlı.

Yorum (Yok)

Yorum yaz