Çin ile Avrupa arasındaki tren seferleri rekora koşuyor

China State Railway Group (Çin Devlet Demiryolları) idaresinin dün yaptığı açıklamaya nazaran, Çin-Avrupa yük treni sayısı bu mayıs ayında, geçen yılın tıpkı ayına kıyasla yüzde 43 artarak 1.033 ile yeni bir rekor kırdı. 1.033 seferle taşınan mal hacmi de bir evvelki yıla orantıyla yüzde 48 kadar artmış bulunuyor.

Öte yandan Çin’den kalkan trenlerin sayısı geçen yıla kıyasla yüzde 47 artarak geçen ay 556’ya varmışken, dönen tren sayısı da yüzde 39 nispetinde tırmanarak 447’ye ulaşmış bulunuyor. Çin ile Avrupa arasındaki demiryolu taşımacılık hizmetleri alışverişin akışkanlığını temin etme açısından bu devirde kıymetli bir lojistik kanal oluşturmuş oldu. Zira havayolu, denizyolu ve karayolu ile taşımacılık yeni korona virüs salgını yüzünden önemli halde etkilenmiş bulunuyor.

Demiryolu taşımacılığı başkaca pandemiye karşı Avrupa’daki uğraşta de yaşamsal bir rol oynadı, çünkü Çin bu yoldan Avrupa’ya yüz maskesi ve gözlük üzere tıbbi materyallerden yüksek ölçülerde sevkiyat yaptı. Hakikaten mayıs ayında, salgına karşı 9.381 ton yükündeki yekun 1.2 milyon eser, Polonya, İtalya, İspanya ve Fransa üzere Avrupa devletlerine demiryoluyla gönderildi.

Çin Memleketler arası Radyosu

-iDeal Haber Merkezi-

Yorum (Yok)

Yorum yaz