Brexit’te bir tarih daha kaçtı

2020’yi tamamlamaya sayılar günler kala Brexit müzakerecileri mutabakat için öngörülen tarihleri kaçırmaya devam etti.

Avrupa Parlamentosu’nun bir mutabakat çıkması için öngördüğü 20 Aralık tarihinde de muahede haberi gelmedi. Cumartesi günü başmüzakerecilerin uyuşmazlık çıkaran hususlar üzerinde orta yolu bulma gayretlerinin başarısız olmasının akabinde Pazar günü yapılan müzakereler sonuçsuz kaldı. İki taraf ortasında aylardır muahedeyi kilitleyen hususlar olan balıkçılık ve devlet teşvikleri konusunda uyuşmazlık tekrar çözülemedi.

Bloomberg’in haberine nazaran Pazar günü görüşmelerin sonuçsuz kalmasının akabinde İngiltere’den bir hükümet yetkilisi görüşmelerin güç geçtiğini ve değerli uyuşmazlıkların devam ettiğini belirtti.

Görüşmeler Pazartesi günü devam edecek.

Avrupa Parlamentosu, 31 Aralık’ta gerçekleşecek Brexit’te bir ticaret mutabakatını onaylamak için 20 Aralık tarihine kadar taraflar ortasında bir muahede sağlanması gerektiği ikazında bulunmuştu. Gelinen durumda Avrupa Birliği’nin daha evvel görülmeyen bir adım olan muahedeyi süreksiz olarak onaylaması ya da İngiltere’nin birlikten ticaret mutabakatı olmadan çıkması masada öne çıkan olasılıklar ortasında yer alıyor.

Yorum (Yok)

Yorum yaz