Arçelik Hitachi’ye ödemeyi nakit yapacak

Arçelik, Hitachi ile global konut aletleri alanında yaptığı iştirakle ilgili yatırımcılara düzenlediği telekonferansta 300 milyon dolarlık ödemenin nakit yapılacağını, pay alınan şirketin sermaye muhtaçlığının negatif olduğunu açıkladı.

Garanti Yatırım analistlerinin raporlaştırdığı telekonferans notlarına nazaran satın alma süreci, firma değeri/FVAÖK üzerinden bakıldığında yaklaşık olarak 7 çarpanla gerçekleştirildi.

Arçelik’in 3. çeyrek sonu itibariyle net borç konumu 5,4 mlr TL düzeyindeyken, net borcun FAVÖK’e oranı ise 1.34 düzeyinde.

Garanti Yatırım’ın notunda Arçelik’in bu yılın 3. çeyreği sonrasında daha evvel yüzde 10-15 olan 2020 gelir büyüme kestirimini yüzde 20-25 aralığına ve FVAÖK marjı maksadını ise yüzde 10.5-11’den yüzde 11,5 düzeyine yükselttiği aktarıldı. Uzun vadeli FVAÖK marj gayesini ise yüzde 11,5 olarak korundu.

“Satın alınan şirketin son 2 yıldaki işletme sermayesi gereksinimi negatif”

Telekonferansta Arçelik ile Hitachi’nin iştirakinde yeni kurulacak olan şirketin FVAÖK marjının yüzde 7,5 düzeyinde olması ve Arçelik’in bu şirketi tam konsolide edecek olmasının FVAÖK marjında mümkün sulandırıcı tesirine ait soruya, Arçelik’in satın alma gücü maliyet ve marka optimizasyonu ve daha yüksek kapasite kullanım oranları ile çift haneli FVAÖK marjına ulaşılabileceği belirtildi. Bununla birlikte daha net bilgilerin satın almanın tamamlanmasıyla verilebileceği söz edildi.

Telekonferansta satın alınan şirketin son iki yıldaki işletme sermayesi muhtaçlığının negatif olduğu belirtilirken, önümüzdeki 5 sene için yatırım meblağının satın alınan şirketin gelirlerine oranın yüzde 2’si kadar olacağı öngörüldü.

Arçelik Hitachi’nin Japonya dışındaki global mesken aletleri ünitesinin yüzde 60’lık payının 300 milyon dolara satın alındığını açıklamıştı.

Yorum (Yok)

Yorum yaz