Ambalaj bölümünden yılın birinci yarısında 2,4 milyar dolar ihracat

Ambalaj dalı ocak-haziran periyodunda 2 milyar 414 milyon 219 bin dolar ihracat gerçekleştirdi.

Ambalaj Sanayicileri Derneği’nden (ASD) yapılan açıklamaya nazaran, geçen yılı 4,7 milyar dolar ihracatla kapatan ambalaj kesimi, Türkiye’nin toplam ihracatına katkı vermeyi aralıksız sürdürüyor. Dal ihracatı bu yılın birinci yarısında bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran ölçü olarak yüzde 11, bedel olarak ise yüzde 4 artış kaydetti ve 2 milyar 414 milyon 219 bin dolar olarak hesaplandı.

Birinci 10’da 7 Avrupa ülkesi

Ambalaj dalının en fazla ihracat yaptığı ülke 197 milyon 530 bin dolar ile Almanya oldu. Almanya’yı sırasıyla İngiltere, Irak, İtalya, İsrail, Fransa, ABD, Hollanda, İspanya ve Belçika takip etti. Ambalaj tipine nazaran genel toplamlara bakıldığında plastik ambalajların yüzde 65’lik hisseyle birinci sırada, ikinci sırada ise yüzde 22 ile kağıt/karton ambalajların yer aldığı görüldü.

883 milyon dolar dış ticaret fazlası

Açıklamada görüşlerine yer verilen ASD Lideri Zeki Sarıbekir kesimin birinci 6 ay sayılarını kıymetlendirdi. Sarıbekir, “Sektör olarak bu devirde 883 milyon dolar dış ticaret fazlası vermek bizler ismine memnunluk ve gurur kaynağı. Başka yandan en fazla ihracat yaptığımız ülkelerin başında Avrupa bölgesinin olması öbür bir olumlu gelişme.” tabirlerini kullandı.

Sarıbekir, şunları aktardı:

“Cari açığın kapanmasına katkı vermek için dal olarak ihracat odaklı stratejiler belirliyoruz. Sayılar, bu hususta yanlışsız adımlar attığımızı gösteriyor. Bir öteki değerli gelişme de en fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkelerin başında Avrupa ülkelerinin olması. Pandemi sürecinde Avrupa’da üretim çarkları durdu. Türkiye endüstrisi ise bu periyotta virüse karşı tüm kıymetlerini alarak üretmeye devam etti. Ambalaj kesimi ihracat odaklı düşünmeye ve alternatif pazarları keşfetmeye orta vermeden devam edecek. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılını kutlayacağımız 2023’te 30 milyar dolarlık pazar büyüklüğü, 8-10 milyar dolarlık ihracat ve kişi başı yıllık 380 dolar ambalaj tüketimi maksadımıza ulaşacağımız inancındayım.”

Yorum (Yok)

Yorum yaz