Almanya’da tüketici inancı Kovid-19 olaylarında artış eğilimi ile geriledi

Almanya’da ağustos için eksi 0,2 puan olarak ölçülen Tüketici Itimat Endeksi, Alman tüketicilerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında olay sayısının çoğalması nedeniyle kısıtlamaların artacağına ait telaşlarının tesiriyle üç aylık yükselişinin akabinde eylül için 1,6 puan düşerek eksi 1,8’ye geriledi.

Merkezi Almanya’da bulunan pazar araştırma şirketi GfK, gelecek aya yönelik Tüketici Inanç Endeksi Ağustos 2020 sonuçlarını açıkladı.

Buna nazaran, revize sonrası eksi 0,2 puan seviyesinde ölçülen ağustos ayına yönelik Tüketici Itimat Endeksi, eylül ayına yönelik olarak 1,6 puan düşüş kaydetti ve eksi 1,8 puana geriledi. Beklenti, endeksin 1,2 puana yükselmesi tarafındaydı.

GfK’nin açıklamasında, “Almanya’da tüketici ikliminde süratli bir toparlanma beklentisi ağustosta kıymetli bir darbe aldı.” tabirine yer verildi.

GfK Araştırmacısı Rolf Buerkl, hususa ait değerlendirmesinde, “Kovid-19 salgınında olay sayısındaki artış ve salgının yayılmasına yönelik kısıtlamaların daha da genişleyeceğine yönelik kaygı belirsizlik yaratıyor ve sonuç olarak tüketicilerin optimistliğini azaltıyor.” yorumunu yaptı.

Buerkl, bunun (Tüketici Inancındaki düşüş) süreksiz bir yavaşlama olup olmadığını öncelikle Kovid-19 olay sayısının gelecekte nasıl görüneceğine ve siyasetçiler tarafından alınacak gerekli tedbirlere bağlı olacağına işaret ederek, “Almanya’da 1 Temmuz’da yürürlüğe giren KDV oranlarındaki indirim tüketim istediğini artırıyor olabilir fakat kelam konusu indirim hala güçlü bir teşvik sağlayamadı.” değerlendirmesinde bulundu.

– Günlük hadise sayısı 1.000’in üzerinde görülmeye başladı

Öte yandan, Almanya’da bulaşıcı hastalıklar alanında çalışmalar yürüten ve hükümeti bilgilendiren Robert Koch Enstitüsü’nün (RKI) bilgilerine nazaran, Almanya’da Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı son 24 saatte 1.507 artarak 237 bin 936’ya yükseldi.

Almanya’da temmuz ortasından evvel 250-500 seviyesinde seyreden günlük Kovid-19 hadise sayıları, temmuz sonuna gerçek yükselişe geçti ve ağustosta yine 1.000’in üzerinde görülmeye başladı.

Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı, son 24 saatte 5 artarak 9 bin 285’e çıktı, toplam 211 bin 900 hasta düzgünleşti.

AA

Yorum (Yok)

Yorum yaz