Almanya 30 milyon doz ek Pfizer-BioNTech aşısı sağladı

Bild Am Sonntag’ın Sıhhat Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberine nazaran Almanya BioNTech SE ve Pfizer Inc. tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısından 30 milyon doz ek sipariş gerçekleştirdi.

Bild’e nazaran Avrupa Birliği planı aracılığıyla gelecek 55,8 milyon doz ve 50,5 milyon Moderna aşısı dozu ile birlikte bu yeni sipariş sonucu Almanya 2021’de sürü bağışıklığına kavuşabilir. Federal Sıhhat Bakanı Jens Spahn çarşamba günü yaptığı açıklamada Almanya’ın Pfizer-BioNTech aşısını uygulamaya 27 Aralık’ta başlayabileceğini söylemişti.

ABD’de onay alan koronavirüs aşıları ortasına Moderna’nın bildirici RNA teknolojisini kullanan aşısı da katıldı

ABD Besin ve İlaç Dairesi FDA, Moderna aşısına onay verdi. ABD’de aşılamanın başındaki isim Moncef Slaoui Moderna aşılarının uygulanmasına pazartesi günü başlanacağını bildirdi.

Aşıların hayata süratli geçirilmesine takviye olmak için kurulan Operation Warp Speed sistemi pazartesi 5,9 milyon doz
Moderna aşısının sevkiyatına başlanması çağrısı yaptı. Öte yandan Almanya ek 30 milyon doz Pfizer/BioNTech aşısı sağladı.

Bild gazetesinin haberine nazaran Almanya evvelki aşı siparişleriyle birlikte 2021 yılında sürü bağışıklığını sağlayabilecek pozisyona
geldi. Bloomberg verisine nazaran şu ana kadar beş ülkede 1,8 milyondan fazla kişi aşılandı. ABD’de pazar akşamı prestijiyle 556.208 doz aşı uygulandı.

Buna karşılık global çapta toplam koronavirüs olay sayısı 77 milyonu, can kaybı ise 1,69 milyonu aştı. Türkiye’de ise pazar akşamı yayımlanan datalara nazaran son 24 saatte 246 koronavirüs kaynaklı can kaybı yaşandı. Yeni olay sayısı ise 20.316 olarak kaydedildi.

Dünya, daha süratli yayılan Kovid-19 çeşidi nedeniyle İngiltere’yle hudutları kapatmaya başladı

Ortalarında Türkiye’nin de olduğu çok sayıda ülke, yeni tip koronavirüsün daha bulaşıcı bir çeşidi ortaya çıkan İngiltere ile hudutları kapatmaya başladı.

Sıhhat Bakanı Matt Hancock’un, yeni tıbbın “kontrolden çıktığını” söylemesi, tüm dünyada telaşa yol açtı. Yüzde 70 daha bulaşıcı olan çeşidin yalnızca Londra ve civarında değil ülkenin tamanında görüldüğü belirlendi. Daha ölümcül olduğuna yahut aşıları etkisiz kılacağına dair dair şimdi bir bilgi bulunmasa da ülkeler, arka arda tedbir alarak İngiltere’yle hudutları kapatmaya başladı.

– Türkiye seyahat yasağı getirdi

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’dan Türkiye’ye uçuşlarda süreksiz durdurma kararı alındığını bildirdi.

Koca, ayrıyeten İngiltere kaynaklı mutasyon riski üzerine alınan önlemler kapsamında hala yolda olan uçuşlar için tüm yolculara test yapılacağını ve karantina kurallarının uygulanacağını açıkladı.

– Son tren biletleri

Avrupa ülkeleri de hava, kara ve deniz ulaşımının yanı sıra tren seferlerine son vermeye başladı.

Demiryolu firması Eurostar’dan yapılan birinci açıklamada, pazartesi gününden itibaren Londra-Brüksel ve Londra-Amsterdam ortasındaki trenlerini iptal edildiği belirtildi. İlerleyen saatlerde yapılan başka bir açıklamayla da Paris seferlerinin de durdurulacağı bildirildi.

Bu kararlar nedeniyle İngiltere’den Hollanda, Belçika ve Fransa’ya giden trenlerin kalktığı Memleketler arası Saint Pancras Tren İstasyonu’nda hareketlilik gözlendi.

Olası son trenleri kaçırmak istemeyen birtakım yolcular, daha evvel aldıkları biletlerin günleri değiştirerek trenlere binmeye çalıştı.

– Avrupa ülkeleri birbiri gerisine yasak kararı aldı

Fransa, Almanya, İtalya, Belçika, Avusturya ve Hollanda, İngiltere’yle uçuşları durduracaklarını bildirdi. Çekya, İngiltere’den gelenler için daha katı karantina tedbirleri uygulanacağını açıkladı.

Hollanda’nın uyguladığı yasak, yıl sonuna kadar sürmek üzere pazar sabahı yürürlüğe girdi.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, pazar günü gece yarısından itibaren 24 saatliğine uçuş yasağı getirdiklerini söyledi.

İtalya Sıhhat bakanı Roberto Speranza, pazar günü İngiltere’den uçuşları durduran ve son 14 gün içinde İngiltere’de bulunanların İtalya’ya girişini engelleyen bir karar aldıklarını, kararın 6 Ocak’a kadar geçerli olacağını duyurdu.

Avusturya hükümeti, uçuş yasağının ne vakit başlayacağını şimdi açıklamadı.

Alman yetkililer, pazar gece yarısından itibaren İngiltere’den uçuşları yasakladığını ve yasağın 31 Aralık’a kadar süreceğini bildirdi.

Fransa Başbakanı Jean Castex, İngiltere ile hava, kara ve deniz yolu ulaşımını gece yarısından itibaren 48 saat müddetliğine durduracaklarını açıkladı.

İrlanda hükümeti de, İngiltere’den bu ülkeye olan uçuşlara 48 saatlik bir yasak getirdiklerini duyurdu.

– AB acil toplanıyor

Avrupa Birliği (AB), nasıl hareket edeceklerini belirlemek üzere pazartesi saat 11.00’de kriz toplantısı yapılacağını bildirdi.

İngiltere’nin Dışişleri Bakanlığından İngiliz basınına yapılan açıklamada, ülkelerin seyahat kısıtlamalarını “bu hükümetlerinin kendi kararı olarak gördükleri” kaydedildi.

İngiltere Başkakanı Boris Johnson, 5 Kasım-2 Aralık tarihine kadar devam eden karantina ve sonrasında alınan sıkı tedbirlere karşın hadise sayılarının düşmemesinin yüzde 70 daha bulaşıcı olan bir cinsten kaynaklandığını açıklamıştı.

Yorum (Yok)

Yorum yaz