ABD’den Çinli şirketin pamuk eserlerine ithalat yasağı

ABD, zorla çalıştırılma şartlarını münasebet göstererek Sincan Üretim ve İnşaat Şirketinden (XPCC) pamuk eserlerinin ithalatını yasakladı.

ABD Gümrük ve Hudut Koruma Yönetiminden yapılan açıklamada, İç Güvenlik Bakanlığının tüm ABD limanlarındaki işçiye, XPCC’den gelen pamuk eserlerinin alıkonulması talimatını verdiği duyuruldu.

Açıklamada, “Gümrük ve Hudut Korumaya bağlı Ticaret Ofisi, tutukluların istihdamı dahil zorla çalıştırma usulü ile üretildiğine yönelik alınan makul bilgiler üzerine XPCC’nin ürettiği pamuk eserlerine Gümrük Geçişini Durdurma Buyruğu (WRO) uygulanması talimatı verdi.” denildi.

Kelam konusu buyruğun tamamı yahut bir kısmının, XPCC yahut yan ve alt kuruluşları tarafından üretilen pamuk eserlerini kapsadığı belirtilen açıklamada, “XPCC’nin pamuk eserlerine konulan bu WRO, ABD Gümrük ve Hudut Koruma Yönetiminin, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesinde çalışanları zorla çalıştırmakla ürettiği eserlere yönelik son üç ayda yaptığı altıncı uygulama oldu.” tabirine yer verildi.

ABD, Temmuz ayında etnik ve dini azınlıklara karşı baskının devam ettiğini münasebet göstererek, ABD’li şirketleri bu bölgede iş yapan Çinli şirketlerden eser almaması konusunda uyarmıştı.

Yorum (Yok)

Yorum yaz