ABD’de “George Floyd” protestoları 13. gününde

ABD’de polis şiddeti sonucu siyahi Amerikalı George Floyd’un hayatını kaybetmesinin akabinde başlayan ve devlet umumisine yayılan protestolar 13’üncü gününe girdi.

Protestoların çoğunlukla barışçıl geçmesi üzerine New York, Chicago ve Philadelphia’daki sokağa çıkma yasakları kaldırıldı.

New York’un çeşitli yanlarında düzenlenen protestolarda, bir küme gösterici de Trump Tower önünde, ”Oy ver, Trump’tan kurtul” sloganları attı.

ABD Lideri Donald Trump ise 10 gündür protestoların devam ettiği Washington’da ulusal muhafızların geri çekilmesi talimatı verdi.

Başkentteki protestolara Evanjelik Kilisesinin yüzlerce mensubu da katıldı.

Floyd’un hayatını kaybettiği Minneapolis’te ise göstericilerin polis departmanının likidasyon edilmesi talebine hayır diyen Belediye Yöneticisi Jacob Frey yuhalanarak sahadan ayrıldı.

Virginia’da ise dün gece Amerikan iç savaşı sırasındaki Konfederasyon ordusu generali Carter Wickham’a ilişkin heykel yıkıldı.

Öte yandan Demokrat Lider adayı Joe Biden ise Floyd’un 9 Haziran’da Houston’daki cenaze merasiminin ”korumalar ve şiddetli güvenlik tedbirleri nedeniyle aksamaması” için pazartesi günü Floyd’un ailesini ziyaret edecek.

Houston Üniversitesi, Floyd’un anma merasimine katılmak isteyenler için pazartesi günü dersleri iptal ettiğini duyurdu.

George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybettiği Minneapolis kentindeki polis departmanı kapatılacak

ABD’de siyahi Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybettiği Minneapolis kentindeki polis departmanı likidasyon edilecek.

ABD medyasında mahal alan haberlere nazaran, Minneapolis Kent Kurulu, polis şiddetine karşı reaksiyonlar ve devam eden protestoların akabinde polis departmanının kapatılacağını açıkladı.

Minneapolis Kent Kurulu Yöneticisi Lisa Bender ise “Kentimiz, Minneapolis Polis Departmanı ile olan toksik ilgisini sona erdirmeyi planlıyor.” dedi.

Bender, polis departmanının kapatılarak noktasına kamu güvenliğini sağlayacak yeni bir sistem oluşturulacağını söyledi.

Minneapolis Belediye Lideri Jacob Frey, polis departmanının tasfiyesine sıcak bakmıyor ve ıslahat öneriyor ama Minneapolis Kent Kurulundaki çoğunluğun kararını veto edemiyor.

Devlet umumunda yaklaşık iki haftadır süren protestolarda göstericiler, polis şiddetine karşı polis teşkilatının finansal kaynaklarının kesilmesi, küçültülmesi ve velev likidasyon edilmesini talep ediyor.

”ABD’de ırkçılık var ancak kolluk güçlerinde sistematik ırkçılık olduğunu düşünmüyorum”

ABD Adalet Bakanı William Barr, CBS televizyonuna, siyahi Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti sonucu ölmesi ve devlet umumisine yayılan protestolar hakkında açıklamada bulundu.

Siyahi Amerikalıların memleketin tarihi göz önünde bulundurulduğunda neden polislere güvenmediğini anladığını söyleyen Barr, ”Tarihimizde birçok kurumumuz bariz ırkçıydı.” dedi.

1960’lardan bu yana eşitsizlikler konusunda kurumlarda ıslahatlar yapıldığını ve ilerleme kaydedildiğini belirten Barr, ”ABD’de ırkçılık var ancak kolluk güçlerinde sistematik ırkçılık olduğunu düşünmüyorum.” dedi.

Amerikan ordusunda daha evvel ırkçılık varken şu an eşit fırsatlar sağlandığını lisana getiren Barr, polis departmanında şu an tıpkı süreçten geçildiğini söyledi.

Polislerin birçoklarının uygun olduğunu lakin içlerinde kötülerinde bulunduğunu tabir eden Barr, bireylerin fiillerinin tüm ünitenin ”çürük” olduğu manasına gelmediğini kelamlarına ekledi.

46 yaşındaki George Floyd’un 25 Mayıs Pazartesi günü dolandırıcılık kuşkusuyla Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken bir polisin uzun mühlet ensesine seriyle basması sonucu hayatını kaybetmesi, memlekette siyahilere yönelik polis şiddeti ve ırkçılık tartışmalarını tekrar alevlendirmişti.

Vukuatların başladığı Minneapolis’ten devlet umumuna yayılan ve yaklaşık 2 haftadır süren protestolarda polis ıslahatı talep ediliyor.

Devlet umumisine yayılan ve 13’üncü gününe giren protestolarda polis ıslahatı talepleri artıyor

ABD Kongresindeki Demokratlar, siyahi Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesin akabinde polise yönelik soruşturma başlatmanın önündeki mahzurları azaltacak bir yasa tasarısı sunmayı planlıyor.

Memleket umumisine yayılan ve 13’üncü gününe giren protestolarda polis ıslahatı talepleri artıyor.

California eyaletinden Demokrat Temsilciler Meclisi Üyesi Karen Bass, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, polisleri fiillerinden sorumlu tutma, onlara ön yargı eğitimi verme, suistimalleri takip etmeye imkan tanıyacak ve daha ziyade şeffaflık sağlayacak kelam konusu yasa tasarısını pazartesi günü sunmayı planladıklarını söyledi.

Bass, ”Polis kültürünün değişme vakti geldi ve laf konusu yasa tasarısının bu tarafta atılmış değerli bir adım olacağına inanıyoruz.” dedi.

Yorum (Yok)

Yorum yaz