ABD’de FDA, Pfizer’ın aşısının kullanımına müsaade verdi

ABD Besin ve İlaç Dairesi (FDA) Pfizer Inc’in Kovid-19 aşısının kullanımına müsaade verdiğini ve birinci aşılamaların birkaç gün içinde beklendiğini, bu durumun pandemiden kaynaklı olarak 295.000 kişinin hayatını kaybettiği bir ülkede bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

FDA, Pfizer’in Alman ortağı BioNTech ile birlikte ürettiği ve hastalığı önlemede yüzde 95 tesirli olduğu gösterilen aşı için acil kullanım müsaadesi verdi. Aşının 16 yaş ve üstü bireylere verilebileceği belirtilirken sağlık çalışanlarının ve uzun periyodik bakım tesislerindeki yaşlıların, bu ay 2,9 milyon dozluk birinci çeşidin ana alıcıları olması bekleniyor.

BioNTech İcra Konseyi Lideri Uğur Şahin, aşının “Amerika Birleşik Devletleri’nde hayat kurtarmaya yardımcı olacağını ve olağanlığa dönüşü hızlandırabileceğini” söyledi.

ABD’de sağlık yetkilileri, nakliyat hizmetleri, hastaneler ve eczaneler ülke çapında bir aşılama kampanyası hazırlıyor. Pfizer, nakliyeye çabucak başlayacağını ve kamu sıhhati sistemlerinin Pazartesi gününden itibaren aşıları edinmeye başlamayı planladığını açıkladı.

Hükümet, bilhassa Moderna Inc’den ikinci bir aşı süratle onaylanırsa, önümüzdeki haftalarda ve aylarda aşıları hızlandırmayı planlıyor. ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezlerinin bir müşavere kümesi, gebe kadınlar ve 16 yaşındakiler üzere birtakım kümelerin aşılanıp aşılanmaması konusunda değerli tavsiyelerde bulunmak üzere Cumartesi günü toplanacak.

Reuters

Yorum (Yok)

Yorum yaz