ABD’de FDA, Kovid-19 hastalarında plazma tedavisine onay verdi

ABD Lideri Donald Trump, Amerikan Besin ve İlaç Dairesinin (FDA) yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı plazma tedavisine acil durum onayı verdiğini açıkladı.

Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenleyen Trump, plazma tedavisinin Kovid-19 hastalarının tedavisi için kıymetli bir ümit olacağını söyledi.

Daha evvel Kovid-19 geçirip düzgünleşmiş Amerikan vatandaşlarına, ilgili sağlık ünitelerine giderek plazma bağışı yapmaları davetinde bulunan Trump, “Verdiğiniz her bir plazma öteki yerlerde hayatlar kurtaracaktır.” değerlendirmesini yaptı.

Plazma tedavisini “tarihi bir başarı” kelamlarıyla tanımlayan Trump, bu yolla milyonlarca beşere tedavi imkanının sunulabileceğini belirtti.

Trump ayrıyeten, yakın vakitte Kovid-19 aşısıyla ilgili de hoş haberler vereceklerini lisana getirdi.

Birebir basın toplantısında konuşan FDA Yöneticisi Stephen Hahn da plazma tedavisinin “çok umut verici” olduğunu ve bundan sonra daha fazla sayıda insanın uygunlaşmasını umduklarını, lakin tedaviyle ilgili daha yapmaları gereken çok iş olduğunu kaydetti.

Öte yandan eski FDA yetkilisi Scott Gottlieb, Amerikan medyasına yaptığı açıklamada, ülkede halihazırda plazma tedavisinin birtakım yerlerde zati uygulandığını, fakat bugünkü kararla tüm ülkede uygulanmasının önünün açılacağını tabir etti.

Daha evvel Kovid-19 geçirip güzelleşen bireylerin kanlarının plazma ismi verilen sıvısında gelişen antikorlar bu yolla virüse karşı tedavi için kullanılacak. Plazma tedavisinin bilhassa ağır bakımdaki yüksek riskli hastaların güzelleşmesine yardımcı olduğu belirtiliyor.

ABD’de son sayılara nazaran salgından ötürü hayatını kaybedenlerin sayısı 180 bini geçmiş durumda.

AA

Yorum (Yok)

Yorum yaz