ABD Temsilciler Meclisi 740 milyar dolarlık savunma bütçesini kabul etti

ABD Temsilciler Meclisi, savunma bütçesine 740 milyar dolar ayıran Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) Tasarısı’nı kabul etti.

Temsilciler Meclisinden üçte ikiden büyük bir oy çokluğuyla geçen tasarı tıpkı takviyeyle Senato’dan da geçerse Trump tasarıyı veto edemeyecek.

– Tasarıda neler var

Tasarının kesin halinde, Savunma Bakanlığı (Pentagon) için 635,5 milyar doları temel bütçe, 69 milyar doları savaş fonu olarak bilinen “Denizaşırı Mümkün Operasyonlar Fonu”, 8,9 milyar doları ise tasarının yetki alanları dışındaki savunmaya ait harcamalar olmak üzere 713,4 milyar dolar bütçe ayrıldı.

Bunun yanı sıra, Güç Bakanlığı bütçesi altında nükleer kapasiteye ait savunma harcamaları için ise 26,6 milyar dolar bütçe belirlendi.

NDAA tasarısında, Çin’e karşı “Pasifik Caydırıcılık İnisiyatifi”nin kurulması öngörülürken, ABD’nin pasifik bölgesindeki askeri gücünü tahkim etmek, bölgedeki ortak ve müttefiklere dayanak vermek üzere bu inisiyatif için Hint-Pasifik Kuvvetleri Komutanlığının bütçesine ek 2,2 milyar dolar fon ayrıldı.

– Rusya ile askeri ilgi sınırlamalarını artırıyor

Tasarıda, ABD ordusunun Rus ordusu ile münasebetlerine yönelik kısıtlamalarının artırılması ve Rusya’nın Kırım’daki egemenliğini tanıyacak fiil ve faaliyetlerin yasaklanmasına ait hususlar dikkati çekti.

Rusya’ya yönelik faaliyetler kapsamında, tasarı ayrıyeten, Ukrayna’ya 75 milyonu silah olmak üzere 250 milyon dolarlık savunma yardımı yapılmasını koşul koştu.

Tasarıda birebir vakitte, Avrupa Caydırıcılık İnisiyatifi için evvelki bütçe yasalarında belirlenen 3,7 milyar dolarlık fonun tamamının, bu bütçe kapsamında da sağlanması istendi.

– Almanya ve Kore’de asker sayısının azaltılmasını yasaklıyor

ABD Lideri Trump’ın Almanya ve Güney Kore’den asker çekme planına ait ise tasarıda, gerekli kurallar teyit edilmediği sürece Güney Kore’deki asker sayısının 28 bin 500’ün altına, Almanya’daki asker sayısının ise kıymetlendirme süreci tamamlanmadan 34 bin 500’ün altına düşürülmesi yasaklandı.

Tasarıdaki, “ABD özel kuvvetlerinin ABD ortaklarına gayri nizami harp için takviye yetkisini artırmasına” ait bir husus de dikkati çekti. ABD, hibrit savaş ve gayrinizami harbe ait strateji evrakını daha evvel yayımlamıştı.

ABD askerlerinin, Finlandiya’daki Avrupa Hibrit Tehditlerle Uğraş İçin Eğitim Merkezinin eğitimlerine katılmasını koşul koşan tasarıda, İsrail, Tayvan, Baltık ülkeleri, Hindistan, Vietnam ve Japonya’ya yapılan askeri yardımların devam edilmesi talep edildi.

ABD Hava Kuvvetlerinin, gücünün ortalama 386 filo yahut 3 bin 850 savaş uçağına ulaştırılmasını öngören tasarı, birçok savaş uçağının yanı sıra 93 adet F-35 uçağının alınması için yetki verdi.

Tasarıda, Türkiye’nin aldığı 6 F-35 uçağının da ABD Hava Kuvvetlerince kullanılması için gerekli yetkilendirme yapıldı.

– Askeri üslerdeki generallerin isimlerinin kaldırılmasını öngörüyor

ABD vatandaşı siyahi George Floyd’un öldürülmesinden sonra yaşanan olaylarda gündeme gelen Konfederasyoncu generallerin isim ve heykellerinin kaldırılması da tasarıda yer aldı.

Tasarının ilgili hususlarında, Konfederasyoncu generallerin isimlerinin üslerden kaldırılması için bir komite kurulması ve bu komitenin 3 yıl içerisinde gerekli tavsiyeleri içeren bir rapor hazırlaması kuralı konuldu.

– Tasarıda Türkiye ayrıntısı

Savunma bütçesi tasarısında Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını öngören bir kısım de yer aldı.

Tasarıda Türkiye’nin S-400’leri teslim almasının ABD Hasımlarına Yaptırım Yoluyla Çaba Yasası (CAATSA) kapsamında Rusya ile değerli bir süreç olarak kabul edildiği ve NDAA’nın yasalaşmasından sonra 30 gün içinde Türkiye’de S-400 alımına müdahil olanlara CAATSA yaptırımlarının uygulanması talep edildi.

Tasarıda, liderin CAATSA kapsamında belirtilen 12 husustan en az 5’ini uygulaması, yaptırımların “ithal edilen malları” kapsamaması istendi.

Bu mallar da “doğal ya da insan eliyle yapılmış unsurlar, imal edilmiş erzak ve bunlara ait kontrol ekipmanı” formunda sıralandı.

Yaptırımların kaldırılmasının kuralları ise şu halde belirtildi:

“Başkan yaptırım uyguladıktan sonra 1 yıl içinde Kongrenin gerekli komitelerine, Türkiye’nin yahut yaptırım uygulanan şahısların artık S-400’leri yahut bunların yerine rastgele bir Rus sistemini uhdesinde bulundurmadığını, Türk topraklarında Rus hükümeti yahut şirketleri ismine rastgele bir Rusya vatandaşının S-400’leri çalıştırmadığını teyit ettikten sonra; Türkiye’den Türk Hükümetinin yahut hükümet ismine öteki biri tarafın S-400 yahut onun yerini alabilecek bir sistemi tekrar edinmek için CAATSA’nın 231’inci kısmının kapsamına girecek rastgele bir faaliyete girmeyeceğine dair taahhüt aldıktan sonra yaptırımları kaldırabilir.”

Ayrıyeten tasarının 159. kısmında ise tasarının yasalaşmasından sonra 15 gün içerisinde Türk şirketlerinin yerine F-35 için kesim üretecek ortakların tespit edilmesi ve gerekli süreçlerin başlatılması istendi.

Yorum (Yok)

Yorum yaz