ABD Moderna’nın Kovid-19 aşısına onay verdi

ABD Besin ve İlaç Dairesi (FDA), Amerikan ilaç firması Moderna’nın geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının kullanımını onayladı.

Moderna’nın geliştirdiği aşı, Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısının akabinde ABD’de FDA tarafından onay verilen ikinci aşı oldu.

Yüzde 94,1 tesirli olduğu açıklanan Kovid-19 aşısı, 18 yaş ve üzeri bireylerde kullanılabilecek.

Moderna’dan 200 milyon doz aşı alımı için mutabakat yapılan ABD’de, yaklaşık 5,9 milyon doz aşının dağıtımına pazar günü başlanacak.

ABD Lideri Donald Trump, FDA’nın onayının akabinde Twitter hesabından, “Tebrikler, Moderna’nın aşısı artık hazır!” açıklamasında bulundu.

FDA, 11 Aralık Cuma günü de Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği Kovid-19 aşısı için onay vermişti.

Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği aşı ise 16 yaş ve üzeri şahıslarda kullanılabiliyor.

– İtalya’da Noel ve yılbaşı periyodunda Kovid-19 önlemleri sıkılaştırılacak

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, ocak ayında faaliyetlerin yine başlayabilmesi için Noel Bayramı ve yılbaşı tatil devrine yönelik önlemleri sıkılaştırmaya gittiklerini söyledi.

– Pfizer ve BioNTech, Kovid-19 aşısının Japonyada kullanımı için müracaatta bulundu

Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in ürettiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının Japonya’da kullanımına müsaade verilmesi için müracaat yapıldı.

Pfizer’in Japonya Şube Lideri Harada Akihisa da, “Onay aldığımızda, Japonya’ya süratli bir aşı tedariğine yönelik garanti vermek ve sosyal hayatın olağana dönmesinde rol oynamak isteriz.” diye konuştu.

– DSÖ: Kovid-19 aşısı yoksul ülkelere 2021’in birinci yarısında ulaşacak

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yaklaşık 2 milyar doz yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı için muahedeler yaptıklarını belirterek, aşıların yoksul ülkelere 2021’in birinci yarısında ulaşacağını bildirdi.

DSÖ, Global Aşı ve Bağışıklama İttifakı (GAVI) ve Salgın Hastalıklara Hazırlık İçin Yenilik Koalisyonunca (CEPI) yürütülen ortak teşebbüsle, gelecek yıl orta ve düşük gelirli 92 ülkeye 1,3 milyar doz Kovid-19 aşısı dağıtılması planlanıyor.

Üçlü teşebbüs tarafından düzenlenen basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, DSÖ eş güdümünde yürütülen Kovid-19 Aşıları Global Erişim Programı’na (COVAX) şimdiye kadar 190 ülke ve iktisadın katıldığını aktardı.

Güçlü ülkelerin düşük ve orta gelirli ülkeleri desteklemesi için kurulan COVAX’ın ehemmiyetine işaret eden Ghebreyesus, “COVAX’in gelecek vadeden birkaç aşı adayından neredeyse 2 milyar doza erişim sağladığını duyurmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

Yorum (Yok)

Yorum yaz