ABD Besin ve İlaç Dairesi müracaat konseyi, ülkedeki birinci Kovid-19 aşısına onay verdi

Bağımsız uzmanlardan oluşan FDA istişare heyeti, dün gün uzunluğu süren toplantı sonrasındaki yaptığı oylamada 4’e karşı 17 oyla ilaç şirketi Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısının acil kullanımı için FDA’ya yetki verdi.

Düzenleyici şuranın ülkenin birinci Kovid-19 aşısına verdiği bu onaydan sonra FDA’nın aşı konusundaki resmi teyit prosedürünü tamamlayıp en erken bugünden itibaren eyaletlere dağıtımına başlaması bekleniyor.

Bu ay sonuna kadar birinci parti olarak 6,4 milyon doz aşının dağıtılması ve iki doz aşılama uygulaması nedeniyle birinci etapta 3 milyon kişiyi kapsaması planlanıyor.

ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri (CDC) aşılamada önceliğin sağlık çalışanlarına ile bakım konutlarında kalan yaşlı nüfusa uygulanması tavsiyesinde bulunmakla birlikte bu bahiste kesin kararın eyalet idarelerine ilişkin olduğunu belirtiyor.

FDA, 8 Aralık’ta yaptığı ön açıklamada, Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği Kovid-19 aşısının “güvenilirliğini ve etkinliğini” doğrulamış, yüzde 95 tesirli olduğu belirtilen aşının birinci dozdan yaklaşık 10 gün sonra Kovid-19’a karşı güçlü muhafaza sağladığı kaydedilerek aşının 21 gün ortayla 30 mikrogramlık iki doz biçiminde uygulanması önerilmişti.

BNT162b2 olarak bilinen Pfizer/BioNTech aşısı geçen hafta çarşamba İngiltere’de, bu çarşamba da Kanada’da onaylanmıştı.

ABD merkezli biyoteknoloji firması Moderna’nın “mRNA-1273” isimli aşı adayı da 17 Aralık’ta tıpkı biçimde FDA bağımsız uzmanlar heyeti tarafından değerlendirmeye alınacak.

Yorum (Yok)

Yorum yaz