7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?

Ağbal’ın Para ve Kur Siyaseti metni sunumu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lideri Naci Ağbal, “2021 Yılında Para ve Kur Politikası” metninin sunumunda enflasyonla kararlı çaba vurgusu yaparken, 2021’de gerekmesi durumunda nakdî duruşun sıkılaştırılacağını söyledi.

Ağbal’ın sunumunda öne çıkan iletiler şunlar oldu:

Bu tıp toplantılar şeffaflık ve öngörülebilirliği artırıyor. TCMB için 2021 yılında yol haritasını oluşturan bu siyaset çerçevesini çok önemsiyoruz.

Fiyat istikrarı ekonomik istikrarın ön şartıdır. Fiyat istikrarını sağlamak hepimizin hedefi olmalıdır.

TCMB olarak enflasyonu düşürmekte kararlıyız.

Ekonomik faaliyet 3. çeyrekte iç talep kaynaklı bariz toparlanma kaydetti. Süratli mali genişlemenin gecikmeli tesirleriyle, iktisatta ısınmanın son çeyrekte belirginleştiği görülmektedir. ÜFE’deki yükseliş eğilimi, TÜFE üzerinde maliyet baskılarını artırdı.

Enflasyondaki yükselişin temel belirleyicisinin döviz kuru olduğunu görüyoruz.

BDDK kuyum, mobilya ve elektronikte taksit sayısını düşürdü

BDDK kuyum, mobilya ve elektronikte taksit sayısının düşürülmesine karar verdi.

Buna nazaran kredi kartında taksit sayısının; basılı ve külçe halinde olmayan kuyumla ilgili harcamalarda sekiz aydan altı aya, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasına kadar olan televizyon alımları hariç elektronik eşya alımlarında altı aydan dört aya, mobilya ve elektrikli eşya alımlarında on sekiz aydan on iki aya indirilmesine karar verildi.

Kurum, taşıt kredisinde de vadeleri düşürdü.

Buna nazaran kredi vade hudutlarının; sonuncu fatura kıymeti üç yüz bin Türk Lirasının üzerinde olan taşıt alımı emeli ile kullandırılan kredilerde kırk sekiz aydan otuz altı aya, en son fatura bedeli yedi yüz elli bin Türk Lirasının üzerinde olan taşıt alımı gayesi ile kullandırılan kredilerde kırk sekiz aydan yirmi dört aya, taşıt teminatlı kredilerde kırk sekiz aydan otuz altı aya indirilmesine karar verildi.

Fed faiz değişikliğine gitmedi

ABD Merkez Bankası (Fed), beklentilere paralel olarak federal fonlama faizinde değişiklik yapmadı ve yüzde 0 – 0.25 maksat bandında bıraktı.

Fed, istihdam ve enflasyonda “kayda bedel ek gelişme” görünceye kadar devasa varlık alım programını sürdürerek ekonomiyi desteklemeye devam edecek. Federal Açık Piyasa Komitesi Toplantısı’nın (FOMC) akabinde açıklama yayımlayan Fed, aylık varlık alımlarını 120 milyar dolar olarak sürdüreceğini duyurdu.

Birtakım ekonomistler Fed’in tahvil alım kompozisyonunu değiştirerek, daha uzun vadelilere kayması gerektiği görüşünü lisana getiriyodu. Karar metninde bu istikamette bir açıklama yer almadı. Dolar likiditesi sağlamak için birtakım merkez bankalarıyla kurulan swap çizgisi uygulamasının da Eylül 2021’e kadar uzatılmasına karar verildi.

FOMC metninde, “ekonomik aktivite ve istihdam toparlanmaya devam etti lakin yılın başındaki düzeylerinin epey altında kaldı” denildi. İktisada yönelik üç aylık kestirimler eylül ayına nazaran bir ölçü düzgünleşme gösterdi.

AMB temettü yasağını aşikâr kısıtlamalarla kaldırdı

Avrupa Merkez Bankası (AMB), Euro Bölgesi bankalarının kâr hissesi dağıtımına uyguladığı yasağı, aşikâr kısıtlamalar altında kaldırdığını açıkladı. ECB’den dün yapılan açıklamada, “ECB, temettülerin ve pay geri alımlarının 2019-2020 periyodunda birikmiş karların yüzde 15’inin altında kalmasını ve çekirdek sermaye yeterlilik oranlarından 20 baz puan daha yüksek olmamasını bekliyor, hangisi daha düşükse” denildi.

ABD’de teşvik görüşmeleri sürdü

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi, ABD Senatosu Çoğunluk Önderi Cumhuriyetçi Mitch McConnell, Temsilciler Meclisi Azınlık Önderi Kevin McCarthy ve Senato Azınlık Başkanı Chuck Schumer koronavirüs pandemisinin tesirlerini azaltması hedeflenen yaklaşık 900 milyar dolarlık teşvik paketi tasarısı üzerindeki müzakerelerini sürdürüyor.

Bloomberg’in haberine nazaran paket hakkında bilgi sahibi olan bir temsilci teşvik tasarısının havayolu şirketlerine 17 milyar dolarlık yardım içerebileceğini aktardı. Görüşmeler hakkında bilgilendirilen kaynaklar da teşvik paketi tasarısının bireylere 600 dolar ödeme yapılmasını ve haftada 300 dolarlık işsizlik sigortası ödemelerini kapsayacağını lakin eyalet ve mahallî hükümetlere yapılacak yardımlar ve patronların pandemi sonrasında açılabilecek davalardan korunmasını sağlayacak hususların tasarıdan çıkarıldığını bildirdi.

Brexit’te temel uyuşmazlıklar devam etti

İngiltere’nin Brexit baş müzakerecisi David Frost, görüşmelerde “ilerlemenin tıkandığını ve vaktin azaldığını” söyledi. Her iki taraftan da başkanlar bir mutabakata varılabileceğine ait beklentileri azaltıyorlar.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avrupa Birliği (AB) Komite Lideri Ursula von der Leyen ile Perşembe günü gerçekleştirdiği görüşmenin akabinde görüşmelerin “ciddi bir durumda” olduğunu ve AB’nin balıkçılık konusundaki duruşunu yumuşatmaması halinde gerçekleşmeyeceğini belirtmişti.

Von der Leyen ise iki taraf ortasında bilhassa balıkçılık konusunda hala büyük farklılıklar olduğunu ve bu farklılıkların giderilmesinin çok sıkıntı olacağını söyledi.

Başkanlardan gelen karamsar telaffuzlara rağmen, Brüksel’deki yetkililer gelecek haftaya kadar bir muahedeye varılabileceği konusunda optimist. Sahne ardındaki görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini ve bu basamakta bu türlü negatif açıklamaların beklediğini, bunun bir müzakere taktiği olduğu ve kendi taraflarındaki beklentileri yönetmeyi hedeflediğini söz ediyorlar.

Arçelik Hitachi ile imzayı attı

Arçelik, Hitachi ile Japonya dışındaki konut aletleri pazarı için iştirak sağlandığını resmen açıkladı.

Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada Hitachi ile Japonya pazarı dışındaki global mesken aletleri pazarında çoğunluk payı ile denetim edeceği bir iştirak oluşturulması için pay satın alma mukavelesi imzalandığını açıkladı.

Kelam konusu kontratta yer verilen kapanış koşullarının yerine getirilmesi halinde taraflar ortasında Ortak Teşebbüs Kontratı, Marka Lisans Kontratı ve ilgili sair mukavelelerin imzalanacağı belirtildi.

Payların yüzde 60’ı için süreç bedeli net nakit/borç hariç ve tüm azınlık hakları dahil 300 milyon dolar olarak açıklandı.

Açıklamada devranın gerçekleşeceği kapanış tarihinde net işletme sermayesi ve net borç düzeyindeki değişime bağlı olarak fiyat düzeltmesi yapılacağı söz edildi. Açıklamaya nazaran Hitachi kapanışa kadar bağlı şirketlerdeki azınlık paylarının bir kısmını satın alabilir. Bağlı şirketlerdeki kapanış tarihi prestijiyle kalan azınlık payları hissesine isabet eden bedele nazaran fiyat düzeltmesi yapılacak.

Yorum (Yok)

Yorum yaz