Yurt içi piyasa ve Avrupa borsaları bugün yükselişte

Investing.com- Geçtiğimiz hafta 1.410 puana çıkarak yeni rekor seviyeyi gören BİST 100, yeni haftaya mutasyon haberleri nedeniyle düşüşle başladı. Endeks dün 1.370 puan altına inmesinin akabinde günü %1,7 kayıpla 1.384 puandan kapattı.

Bugün güne %0,66 yükselişle 1.393 puandan başlayan endeks, günün birinci yarısında en yüksek 1.403 puanı gördü. Dün bankacılık ve ulaştırma paylarında sert düşüşler oldu. Dün %3 üzerinde düşüş yaşayan BİST Bankalar bugün %1,35 primli süreç görürken BİST Ulaştırma bugün %3 üzerinde primli süreç görüyor.

Döviz kurundaki yükseliş nedeniyle dolar bazında düşük olan borsa, TL bazında ise rekor düzeyleri gördüğü haftanın akabinde dünkü kaybını bugün sildi. Aralık ayı içindeki çıkarı %9,25 olan endeksteki süreç hacmi bugün günün birinci yarısında 14 milyar, dünkü hacim ise 31 milyardı.

Günün birinci yarısında en çok yükselen paylar:

Bossa Ticaret ve Sanayi İşletmeleri T.A.Ş (IS:BOSSA), DO & CO AG (IS:DOCO), Petrokent Turizm A.Ş. (IS:PKENT) olurken en çok düşen paylar ise Bomonti Elektrik Muhendislik Müşavirlik İnşaat Turizm ve Ticaret A.Ş. (IS:PAMEL), Casa Emtia Petrol Kimyevi ve Turevleri Sanayi ve Ticaret AS (IS:CASA) ve Umpaş Holding A.Ş. (IS:UMPAS).

Dünya borsalarında dün ABD, günün sonuna gerçek kayıplarını silerken Avrupa en çok kaybeden kıta oldu. Bugün birinci yarıda Avrupa’da endeksler yükselişte ve DAX, Euro Stoxx 50 ve CAC 40 %1,50’ye yakın primli süreç görürken Asya tarafında ise %1 üzeri düşüş var ve tüm endeksler bugün kayıp yaşıyor. Avrupa’da görülen Asya ülkelerinde de mutasyona şimdi rastlanmasa da Tavyan ve birtakım öteki yerlerde koronavirüs salgınında uzun müddet sonra tekrar hadise tespit edilmesi ve Avrupa ile olan seyahatlerdeki sınırlanmanın tesiriyle bugün endekslerde satıcılı fiyatlama var.

Muharrir: Necdet Erginsoy

Yorum (Yok)

Yorum yaz