Piyasalar – Avrupa Karışık; PMI Verileri Bekleniyor

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları, Wall Street’te yaşanan artışların desteğini görürken yatırımcılar küresel ekonomik toparlanmaya dair temkinliliği ile Cuma günü karışık açılacak. Satın alma müdürleri ekonomik göstergesi de yayınlanacak.

DAX %0,1 yükselirken FTSE 100 %0,1 düştü ve CAC 40 %0,1 artış yaşadı.

Perşembe günü ABD hisse senedi piyasaları yüksek kapattı. Pandemiden kaynaklı resesyondan çıkışın uzun zaman alacağına dair endişeler tekrar gün yüzüne çıksa da Wall Street, teknoloji devlerinin yaşadığı artışlar ile destek gördü.

Öte yandan ABD işsizlik başvuruları beklenmedik bir şekilde artarken Philadelphia Fed, imalat endeksi için hayal kırıklığı yaratan bir okuma paylaştı.

ING analisti Carsten Brzeski ise bir araştırma notunda “Avrupa Merkez Bankası’nın Temmuz toplantısı tutanakları [Perşembe günü yayınlandı], tek kelimeyle özetlenebilir: ‘belirsizlik’” dedi.

“Ekonomik görünüm ve pandemi ile ilgili belirsizlik, merkez bankasının yüksek alarm halinde kalmasına yol açıyor.”

Bununla birlikte yatırımcılar, Avrupa Satın Alma Müdürleri Endekslerini dikkatlice inceleyecek. Euro bölgesi iş aktivitesi, Temmuz ayında ılımlı bir büyümeye dönse de tahminler, bazı bölgelerin koronavirüsü tekrar deneyimlemesinden dolayı bu büyümenin Ağustos ayında duraklayabileceğini iddia ediyor.

İngiltere’nin perakende satışları, Haziran ayındaki %13,9’luk artışa kıyasla %3,6 artarak Temmuz ayında büyüme oranında büyük bir azalma gösterse de %2 beklentilerinden daha iyi bir seviye oldu.

Talebin iyileşmesine dair endişeler arasında majör üreticilerin piyasaya sunulan arzı azaltma çabalarının yardımıyla petrol, Cuma günü yükseldi.

Reuters haberine göre OPEC+’nın bir iç raporu, bazı üyelerin, taahhüt ettiklerinden daha fazla üretim yapmasını telafi etmek için günlük 2,31 milyon varil üretim kesintisi yapması gerekeceğini gösterdi.

Bununla beraber rapor talep risklerine de değinerek OPEC+’nın 2020 yılı petrol talebinin 9,1 milyon varil – önceki tahminden 100.000 varil daha yüksek – ve ikinci dalga Covid-19 salgını küresel olarak yaşanırsa günlük 11,2 milyon varil düşeceğini tahmin ettiğini gösterdi.

ABD ham petrol %0,1 artışla 42,88, Brent %0,3 yükselerek 45,02 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın, 2%0,3 yükselişle 1.952,30 dolar olurken EUR/USD %0,2 artışla 1,1877 seviyesinde seyretti.

Yorum (Yok)

Yorum yaz