Avrupa piyasaları yüksek; İngiltere Bankası’nın toplantısı bekleniyor

Müellif: Peter Nurse 

Investing.com – Yatırımcıların gözü İngiltere Bankası’nın (BoE) son toplantısı öncesinde devam eden Brexit müzakerelerinde ve ABD teşvik görüşmelerinde olurken Avrupa piyasaları yüksek süreç gördü.

DAX %1 yükselirken CAC 40 %0,5 ve FTSE %0,3 kazandı.

AB ve İngiltere müzakerecileri, gelecekteki ticari bağlantıya dair tartışmaya devam ederken ilerleme mümkünlüğü hala uzak görünüyor.

Avrupa Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, Çarşamba günü Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’na yaptığı konuşmada, balıkçılık haklarının kıymetli çekişme noktası olmaya devam etmesiyle “anlaşmaya gerçek bir yol” olduğunu söyledi.

Hissiyatı destekleyen bir gelişme de Almanya ve Fransa’nın, Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) onaylamasının akabinde Aralık’ın son haftasında Pfizer-BioNtech aşısı ile vatandaşlarını aşılamaya başlayacağı haberi oldu.

Atlantik’te yeni teşvik paketi üzerine müzakereler Çarşamba günü devam etti. ABD’nin kıdemli milletvekilleri, 900 milyar dolarlık teşvik tasarısını onaylama konusunda geçen aylara nazaran daha olumlu görünüyor.

ABD Fed iki günlük siyaset toplantısını Çarşamba günü bitirdi ve istihdam ve enflasyonda “önemli bir ilerleme görene kadar” büyük varlık alım programını sürdürme kelamına bağlı kalacağını söylese de varlık alımlarını artırmadı.

Sırada İngiltere Bankası (BoE) var, bu yılki son toplantısını Perşembe günü yapacak. Geçen ay varlık alım programını artırmış olduğundan ek teşvikten kaçınması bekleniyor.

Kurumsal gelişmelerde; Rio Tinto (NYSE:RIO) %1,6 yükseldi. Madencilik devi finans yöneticisi Jakob Stausholm’u yeni CEO yaparken Electricite de France, 2020 için FAVÖK iddialarını 16 milyar Euro üzerine çıkardıktan sonra payı %2,6 yükseldi.

Ayrıyeten İngiltere’de Telekom kümesi ve İnternet sağlayıcısı Talk Talk, Martin Hughes’un Toscafund’u tarafından desteklenen bir satınalma fonuna satılmayı kabul etti ve paylarında %2,4 yükseliş yaşadı.

WPP (LON:WPP) reklamcılık devi, önümüzdeki üç yıl için çift basamaklı çıkar öngörüsü yaptıktan sonra paylarında %2,9’luk bir artış yaşandı.

Hükümet dataları geçen hafta ABD ham petrol stoklarında düşüş yaşandığını gösterdikten sonra petrol fiyatları, Perşembe günü dokuz ayın yükseğini gördü ve Covid-19 olaylarındaki artışa karşın talebin direncini koruduğunu ortaya koydu.

Güç Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) dünkü raporuna nazaran ham petrol stokları, 11 Aralık ile biten haftada 3,1 milyon varil düşüş yaşadı. Bu düşüşün boyutu, bilhassa Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) Salı günkü raporunda stoklarda birebir hafta için yaklaşık 2 milyon varil artış olduğunu göstermesinin akabinde sürpriz oldu.

ABD ham petrol vadeli süreçleri %1,2 yükselişle 48,41 dolar olurken Brent %1,2 artarak 51,68 dolardan süreç gördü. Her iki gösterge de Mart başından beri gördüğü en yüksek düzeye dokundu.

Öte yandan altın vadeli süreçleri, %1,3 artışla 1.883,95 dolar olurken EUR/USD %0,3 artışla 1,2233’ten alıcılandı.

Yorum (Yok)

Yorum yaz