Avrupa Piyasaları, Çin’deki Toparlanmanın Desteğiyle Büyük Oranda Yükseldi

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Çin’deki ekonomik toparlanma sinyallerinin desteğiyle Avrupa hisse senedi piyasaları büyük oranda yüksek açılacak ancak İngiltere düşük performans gösterebilir.

DAX, Alman hükümetinin bu yılki büyüme için öngörüsünü artış yönlü revize edecek olduğuna dair haberlerin desteğiyle %0,6 yükseldi. CAC 40 %0,4 artarken FTSE 100 %0,6 düştü.

Salı günkü hissiyata destek olan gelişme, Çin fabrika aktivitesinin Ağustos ayında yaklaşık on yılın en hızlı temposunda genişlediği haberi oldu. Bu haber, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin ve Avrupa şirketleri için majör bir ihracat piyasası olan ülkenin, Covid kaynaklı durgunluktan sağlam bir şekilde çıkış yaşamakta olduğunu ortaya koydu.

Geçen ay Caixin/Markit İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi, Temmuz ayındaki 52,8 puandan 53,1’e yükselerek sektörün art arda dördüncü kez büyüdüğünü ve Ocak 2011’den bu yana en hızlı genişleme oranını gösterdi.

BBVA (MC:BBVA) Salı günü bir araştırma yazısında, “temel senaryomuzu Çin ekonomisinin V şeklinde bir toparlanma yaşayacağı üzerine kurduk” dedi. “Yani, GSYH büyüme oranı yıllık bazda istikrarlı bir şekilde üçüncü çeyrekte %5’e ve dördüncü çeyrekte %6’ya çıkarak 2020 yılını tüm yıl için %2,2 ile bitirecek.”

Ekonomi verileri de ilgi odağında olacak. Bölgeye ait imalat PMI verileri, Alman işsizlik rakamları ve Euro bölgesi enflasyon rakamları paylaşılacak.

Pazartesi günü Wall Street’te Dow Jones Industrial Average ve S&P 500 endeksleri, Ağustos ayının son gününü kırmızı bölgede bitirirken NASDAQ Composite güçlü bir artış yaşadı.

S&P aylık bazda %7 üzerinde yükselerek 1986 yılından beri en iyi Ağustos ayını yaşadı. Nasdaq ise hisse senetleri için genellikle zayıf bir performans ayı olan Ağustos ayında yaklaşık %10 artış paylaştı.

Kurumsal gelişmelerde Old Mutual (LON:OMU) Salı günkü raporunda, yılın ilk yarısı için net zarar paylaştı ve Güney Afrika merkezli finans hizmetleri şirketi, pandemi dolayısıyla temettü ödemelerini askıya aldı.

Lagardere (PA:LAGA) de ilgi toplayabilir. En büyük iki hissedarı Vivendi (PA:VIV) ve aktivist fon Amber Capital ile yönetim kurulu temsiliyeti üzerine olası bir yasal mücadeleye girebilir.

Salı günü petrol fiyatları, ABD dolarının zayıf olmasının desteği ile yükseldi. Bu zayıflık, Amerikan doları ile fiyatlanan emtiaları, deniz aşırı alıcılar için daha çekici hale getirir.

Dolar Salı günü iki yılın en düşük seviyesini gördü. Yatırımcılar, ABD Fed tarafından duyurulan enflasyon politikası değişimini sindirmeye devam ediyor.

Yatırımcıların gözü, Amerikan Petrol Enstitüsü’nün bugün ilerleyen saatlerde yayınlanacak olan stok verilerinde olacak. Azalmış olması bekleniyor.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %1 artışla 43,02 dolar olurken Brent %1 artarak 45,74 dolara yükseldi.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,8 artışla 1.994 dolara yükselirken EUR/USD %0,4 artışla 1,1989 oldu.

Yorum (Yok)

Yorum yaz