Avrupa Hisseleri Zayıflıyor; Zayıf Ekonomi Verileri Toparlanma Umutlarını Yıktı

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Hayal kırıklığı yaratan ekonomi verileri, ABD Fed’in yeni para politikası çerçevesiyle ilgili duyurunun yarattığı iyimserliği tersine çevirdi ve Avrupa borsaları Cuma günü düşük işlem gördü.

DAX %0,1 düşerken CAC 40 %0,7 ve FTSE %0,6 kaybetti.

Alman tüketici hissiyatı Eylül ayına girerken kötüleşti. GfK tüketici hissiyat endeksi, Ağustos ayında artış yönlü revize edilmiş olan -0,2’den -1,8’e düştü.

Düşüş, Haziran ve Ağustos arasındaki art arda üç artışın ardından geldi ve Avrupa’nın en büyük ekonomisinin, özellikle koronavirüs vakaları yeniden artarken iyileşme sürecine dair şüphe yarattı.

Ayrıca Haziran ayında %10,3’lük artış yaşayan Fransız tüketici harcaması da Temmuz ayında sadece %0,5 yükseldi ve %2,0 artış bekleyen ekonomist tahminlerinin altında kaldı.

Bu rakamlar, Fed’in benimsediği ve “bir süreliğine” yüksek enflasyon aracılığı ile enflasyonun %2’nin altında olduğu yılları telafi edeceği ve istihdamın maksimum seviyelerin altına düşmesini önleyeceği yeni %2 ortalama enflasyon hedefi duyurusunu gölgede bıraktı.

ING analistleri, “kurdukları bu yeni dil, faizleri artırmaya niyetlenmeden önce onlara, ekonomiyi biraz daha sıcak bir şekilde yürütme esnekliği sunuyor ve daha ılımlı verim eğrisi yükselişi ile dolar zayıflığına yeşil ışık yakıyor” dedi.

Perşembe günkü işsizlik başvuruları raporu, akomodatif bir politika ihtiyacını gösterdi. Rapora göre 27 milyon Amerikalı, hükümetin işsizlik yardımından faydalanmaya devam ediyor.

Kurumsal gelişmelerde; Norwegian Air Shuttle (OL:NORR) %10 geriledi. Şirket, gelecek yıl mali yükümlülüklerini yerine getirip getiremeyeceğine dair endişeler sürerken ayakta kalma yetisine dair “önemli ölçüde” şüphe olduğu konusunda uyardı.

Daimler (OTC:DDAIF) %0,5’lik düşüş ile DAX endeksinde iyi bir performans gösterdi. Amazon (NASDAQ:AMZN), Avrupa teslimat filosu için Mercedes-Benz’den 1.800 elektrikli kamyonet siparişi verdi.

Laura Kasırgası’nın ABD petrol sanayisinin kalbi olan Louisiana ve Texas’taki rafinerilere önemli bir zarar vermeden geçip gitmesi ile petrol fiyatları Cuma günü hafif düşüşler yaşadı.

ING analistleri, “rafinerilerin gördüğü sınırlı zarar ve kapasitenin kaldığı yerden hızla devam etmesi, ham petrol talebi için iyi haber olsa da şimdilik piyasaya yansımıyor” dedi.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,6 düşüşle 42,80 dolar olurken Brent %0,4 kayıpla 45,40 dolara geriledi.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %1,1 yükselişle 1.952,80 dolardan işlem görürken EUR/USD %0,6 artışla 1,1896 oldu.

Yorum (Yok)

Yorum yaz