Avrupa Hisseleri, Küresel Toparlanma Umutları Arasında Yükseldi

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Küresel ekonomik toparlanma işaretleri ile desteklenen Avrupa piyasaları, Çarşamba günü yüksek açılacak olsa da ABD’nin istihdam verileri öncesinde artış sınırlı olabilir.

DAX %0,6 yükselirken CAC 40 %0,7 ve FTSE 100 %0,8 artış yaşadı.

Salı günkü ABD imalat göstergeleri genişleyen bir sektöre işaret etti. Arz Yönetim Enstitüsü rakamları yaklaşık iki yılın en yüksek seviyesini gördü.

Euro bölgesi imalat aktivitesi de İspanya küçülmeye dönmesine rağmen geçen ay büyürken Çin’in fabrika verileri, dünya ekonomisinin pandemiden kurtulmakta olduğunun bir işareti olarak ihracat için küresel talebin arttığının sinyalini verdi.

Öte yandan ABD Fed, genişlemeci politikalarının bir süre daha geçerli olacağını ima etti. Fed Yöneticisi Lael Brainard Salı günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının güçlü istihdam büyümesi ve yüksek enflasyon vaadini yerine getirmesi için daha çok teşvik sağlaması gerekeceğini söyledi.

Bununla birlikte yatırımcılar, ADP Araştırma Enstitüsü’nün Ağustos ayı iş raporunu bekliyor olacak. Perşembe günü işsizlik başvuruları ve Cuma günü de ABD’nin aylık resmi istihdam raporu yayınlanacak.

ADP’nin, tarım dışı özel sektörde Temmuz ayında görülen 167.000’e kıyasla 950.000 artış göstermesi bekleniyor.

Kurumsal gelişmelerde; Unilever (NYSE:UL) Çarşamba günkü açıklamasında, 2030 yılına kadar temizlik ürünlerindeki fosil yakıtları yok etmek için 1 milyar Euro yatırım yapacağını söyledi.

Bankacılık sektörü de ilgi topladı. İsviçreli finans müfettişi 2019’daki bir casusluk olayı nedeniyle Credit Suisse (SIX:CSGN) aleyhine icra takibi başlattığını söyledi. Danimarkalı finans gözlemcisi de borç tahsilat hatalarını ele alış biçiminden dolayı Danske Bank ‘a (CSE:DANSKE) yönelik bir araştırma başlatıyordu.

ABD ham petrol stoklarında beklenenden daha büyük bir düşüş yaşanması ve ABD ve Çin’in imalat sektöründeki toparlanma işaretleri ile petrol fiyatları Çarşamba günü yükseldi.

Amerikan Petrol Enstitüsü raporuna göre ABD ham petrol stokları geçen hafta 6,4 milyon varil düşerek 501,2 milyon varile geriledi. Analistler 1,9 milyon varillik düşüş beklemişti.

Yatırımcılar, şimdi, aynı resmi çizip çizmediğini görmek için Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin oturum sonundaki raporunu bekliyor olacak.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,9 artışla 43,16 dolar olurken Brent %0,9 artarak 45,98 dolara yükseldi.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,4 düşüşle 1.970,70 dolara gerilerken EUR/USD %0,1 kayıpla 1,1905 oldu.

Yorum (Yok)

Yorum yaz